Fransız müsteşriklerin İslam tasavvufu hakkındaki çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the views of french orientalists about Islamic sufism
- Tez No: 616732
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Binici, Mücahit, Fransız Müsteşriklerinin İslâm Tasavvufu Hakkındaki Çalışmalarının Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman; Prof. Dr. Mustafa AŞKAR, S. 173. Bu çalışmada, İslâm Tasavvufu hakkında çalışma yürütmüş ve eser ortaya koymuş olan Fransız Müsteşriklerinin hayatı ve eserlerinden yola çıkarak, tasavvufi görüşleri incelenip değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde; 19 ve 20. Yüzyıl öncesinde İslâm Tasavvufu hakkında eser yayınlayan Fransız Müsteşriklerinin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; İslâm Tasavvufu hakkında eser yayınlayan Fransız Müsteşriklerinin çalışmaları ve tasavvufi görüşleri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, araştırmamızda elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Ekler bölümünde, Fransız Müsteşriklerin listesi, Louis Massignon'un eserlerinden örnekler, Fransızca'dan Tasavvuf alanında araştırma yapanların listesi, günümüzde Fransızca'dan Tasavvuf alanında çalışma yürütenlerin listesi, 19 Yüzyıl'da ve 20 Yüzyıl'da İslâm Tasavvufu hakkında çalışmalar yürütmüş olan müsteşriklerin kısa özeti yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Binici, Mücahit, Ankara University, Institute of Social Sciences, Evaluation of studies on Islamic Sufism by French Orientalists, Master's thesis, Supervisor; Professor Dr. Mustafa AŞKAR, page. 173. In this Study, the views and evaluations of Sufism were established on the bibliography and research of French orientalists who conducted a study on Islamıc Sufism. Our study includes an introduction, two chapters and the results. In the first section; The life and works of French Orientalists who published books on Islamic Sufism in the 19th century and before and in the 20th century. In the second part; The Sufi works and points of view of the French orientalists who published works on Islamic Sufism were evaluated. In the conclusion, the information obtained in our research has been evaluated. In the appendix you will find a list of French orientalists, examples of Louis Massignon's works, a list of French Sufism scholars, a list of those currently working in the field of Sufism in French, a brief summary studies on Islamic Sufism in the nineteenth and twentieth centuries.