İstanbul ve Anadolu'da bulunan askeri kışlaların Osmanlı ekonomisine etkileri (1850-1860)
The impact of the military barracks and quarters of İstanbul and Anatolia up on the Ottoman economy (1850-1860)
  1. Tez No: 616771
  2. Yazar: MUHAMMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ ERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Osmanlı Devleti, XVII. yüzyılda toprak kaybetmeye başlamış, XIX. yüzyıla gelindiğinde ise ciddi oranda sınırları daralmıştır. Bu amaçla, ardı ardına gelen ve siyasi figürler olarak birbirinin politik devamı olan III. Selim ve II. Mahmut'un askeri ıslahat hareketleri sonucunda yeni ordular kurulmuş ve bu orduların ihtiyaç duyduğu gereksinimlerini karşılamak için devletin sınırları dâhilinde pek çok kışla inşa edilmiştir. Bu süreçte İstanbul ve Anadolu olarak adlandırılan bölgeye de birçok kışla binası kurulmuştur. Çalışma kapsamında adı geçen bölgelerdeki kışla ve müştemilat binalarına; devletin ekonomisinin her geçen gün bozulduğu, iç ve dış tehditlerin iyice arttığı bir dönemde yapılan harcamalar belgelere dayanılarak incelenmiştir. Bununla birlikte İstanbul ve Anadolu'da bulunan kışla yapılarında konuşlu erat ve komuta kademelerinin gündelik ihtiyaçları için merkezi otorite tarafından yapılan dış mali kaynak aktarımları da irdelenmiştir. Ayrıca merkezi otorite tarafından temin edilen gündelik ihtiyaçlar haricinde bölgelerin gelirlerinden alınan vergilerden elde edilen gelir ile tahsisatı yapılan gündelik malzemeler üzerinden, bölgeden alınan vergilerin ne oranda yöre ekonomisine geri döndüğü de çıkarımlar yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, XVII. century began to lose soil and XIX. century, the borders have narrowed significantly. For this purpose, the successive and political continuation of each other as political figures III. Selim and II. as a result of the military reform movements of Mahmut, new armies were established and many barracks were built within the borders of the empire to meet the needs of these armies. During this period, many barracks buildings were established in the region called İstanbul and Anatolia. Within the scope of the study, the barracks and outbuildings in the mentioned regions; The expenditures made in a period in which the economy of the state deteriorated day by day and the internal and external threats increased thoroughly were examined on the basis of documents. In addition, external financial resources transfers made by the central authority for the daily needs of the erat and command level stationed in the barracks structures in İstanbul and Anatolia were also examined. In addition in addition to the daily needs provided by the central authority, the extent to which the taxes collected from the region is added to the local economy again through the daily materials allocated from the revenues obtained from the income of the regions was evaluated by making inferences.