İslam'da devletlerarası Mukabele Bi'l Misil kuralı
The Rule of relation in Islamic International Law
- Tez No: 61684
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İslam Devletler Hukuku İslamın siyasal güç olarak ortaya çıkışından bu yana, başka bir deyişle İslam Devletinin kuruluşundan bu yana varolagelmiştir. İslam Devletler Hukuku barışçıl, ahde vefa gösteren, anlaşmalarına sadık kalan, her türlü devlete eşit muamelelerde bulunan bir İslam Devletini öngörmektedir. Tezin asıl konusu olan mukabele bi'l misil de, devletler arasında adaletle muamelenin bir neticesi olarak ortaya çıkmıştır. Mukabele bi'l misil ticaret, diplomasi, savaş, esir alma gibi çok çeşitli konularda geçerli olmakla beraber, İslam Hukuku mukabele bil misil'in de sınırlandırıldığı konulardan bahsetmektedir. İslam Hukuku'nun bu konuda ne kadar insancıl ve barış esaslarına dayanan bir yapıya sahip olduğu yukarıdaki ifadelerle daha da açık anlaşılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
Islamic International Law exists since establishing of first Islamic State. The features of Islamic International Law are peaceful and faithful. And it behaves every foreign state equally. This is solid opinion of Islamic Law, Fiqh. Main subject of this thesis is retaliation. Retaliation is consequence of the peaceful and faithful Islamic International Law. This action may occur because of trade, diplomatic, war relations between states. But Islamic International Law restricts the Islamic State from actions, which it faced in International area. If a foreign state behaves to Islamic State against to all International rules, this does not mean that Islamic State has the right for acting same. Accordingly, it is understood that the features of Islamic International Law based on humanitarian principles. Vll