İşletmelerde yetki devri ve çalışanları güçlendirme
  1. Tez No: 61685
  2. Yazar: AYŞE ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örgütlerde yetki devri yönetimde etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla uygulanan bir yönetim tekniğidir. Yetki devri geleneksel yönetim düşüncesinin yaygın olduğu dönemlerde yönetim uygulamalarında önemli yararlar sağlamıştır. Günümüzde hızla değişen teknoloji ve çevre şartlan dolayısıyla yetki devri tek başına yeterli olmamaktadır. Yetki devrinin yeni yönetim teknikleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Örgütlerde çalışanların güçlendirilmesi bir yeni yönetim tekniği olarak yetki devri uygulamalarında karşılaşılan engelleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Güçlendirme, insanın en değerli varlık olarak kabul edildiği günümüzde insan kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacak bir yönetim tekniği olarak görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle yetki devri, kapsamı, sınırlan ve ilkeleriyle ele alınarak incelenmiştir. Sonraki bölümlerde ise yetki devrini tamamlayan bir yönetim tekniği olarak güçlendirme tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Delegation is a management technique used to increase organizational effectiveness and productivity. During the period of traditional management approaches were very common, delegation was applied successfully. In an ever changing technological, economic and social environment, delegation is not sufficient to adapt cganging environment. Empowerment as a new management technique can complement the defficincies of delegation in new business environment. Today human being is regarded as an important asset of organizations, so empowerment can be used an effective and productive technique of management. In this study, firstly delegation is introduced in terms of basic concepts and principles. Secondly, empowerment was suggested as a complementary management technique to cope with defficiencies of delegation.