Turkish automobile dealers perception about their customers under the analysis of purchasing behavior of Turkish automobile buyers
  1. Tez No: 61690
  2. Yazar: SERHAN TURFAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA KARAPAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tüketicilerin alım davranışlarını anlamak, şirket kaynaklarının daha etkili kullanılmasına yardım edecek en önemli etkenlerden birisidir. Bayi teşkilatını ve tüketici-bayi ilişkisini geliştirmek üretici için bu adımda büyük bir atak olacaktır. Bu tezin ana amacı, Türk otomobil pazarında, daha önce yapılmış olan yeni otomobil satın alanlar araştırmasını (DAP&Otosan Paz.) analiz ederek tükecinin karar verme sürecini incelemek ve bayilerle yapılan bir tüketici beklentileri ölçüsüne dayanarak bayi-tüketici arasında bir beklenti boşluğu olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışma bilgi kaynaklarını, ürün özelliklerini ve demografik ve sosyo ekonomik yapılar üstüne kurulan tüketicinin alım davranışlarını incelemektedir. Bilgi kaynaklarının incelenmesi ile alıcıyı etkileyen; geçmiş tecrübe, tanıdık fikirleri satıcı bilgileri, broşürler, basın, TV, geçmiş bayi ile olan ilişkiler, bayi ziyaretleri.gibi faktörlerin önem sırasını bulmak amaçlanmıştır. Karar verme sürecinde tüketiciyi etkileyen önemli ve değişik ürün özellikleri: marka, fiyat, servis, yedek parça, yakıt ekonomisi, güvenlik, performans, konfor, süreklilik, yerli-ithal, en iyi satan, çevre dostu, iç-dış dizayn, reklam, yüksek teknoloji, ikinci el değeri, ödeme koşullan gibi faktörler analiz edilmiştir.Tezde ilk aşamada literatür araştırması olarak DAP&Otosan Pazarlama' dan alınan anket verileri kullanılmıştır. Bu veriler ham veriler halindedir ve bu veriler 1200 otomobil kullanıcısına İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun da yapılan anketlerle toplanmıştır. ikinci aşamada yapılan saha araştırmasında veri toplama metodu olarak anket uygulanmış ve bu anket Türkiye' de bulunan 40 adet Ford otomobil satıcısına tesadüfi olmayan kolayda örnekleme metodu ile uygulanmıştır. Bu araştırmada otomobiller araç büyüklüğüne göre üç değişik sınıfa ayrılmış ve farklı alım davranışları incelenmiştir. Demografik ve sosyo-ekonomik değerlere göre hangi sınıftaki aracın satılacağını tahmin etmek önemli bir bulgudur.. Araştırma bulgularına göre yapılan analizlerde alıcılar özellikle ürün karakteristiklerinin alım davranışlarına etkisine göre farklı alım davranışları göstermektedir. vı
Özet (Çeviri)
Understanding the consumer purchase behavior will make a more efficient allocation of market resources for companies across the market. For the companies which distribute their products through dealers, initiating a good communication between dealers and buyers can be an important attack for companies' marketing success. This thesis focuses on measuring the extent that automobile dealers meet the expectations of customers through analyzing the purchasing behavior of Turkish automobile buyers by a field research based on a secondary survey taken from DAP and Otosan Pazarlama. The study deals with the effectiveness of the information sources, various product attributes measuring the consumer's attitudes and classification of purchasing behavior based on certain demographics and socioeconomic variables relating to the objective. It is aimed to find out the preference factors that affect the car buyers such as past experience, word of mouth, sales staff information, brochures, advertising press, TV, past dealer experience, seeing the car at the showroom as an information source. Promotional and advertising strategy can be guided by the findings of information processing of consumers. To measure the consumer's attitudes toward the importance of various product attributes in the purchasing decision, variables such as brand, appropriate price, service, spare parts, fuel economy, safety, performance, comfort, durability, local, inEuropean, best seller, environmental friendship, interior-exterior design, advertising, high technology, available second hand, payment conditions are analyzed. The automobile manufacturers are retooling their cars in a cycle on the base of consumers preffered product attributes. The literature survey taken from DAP and Otosan Pazarlama are only raw data and analysis are performed on these data which are collected from 1200 car owners through a convenience sample of respondents in Istanbul, Izmir, Ankara, Adana, Samsun. The field research was conducted by a structured-undisguised questionnaire, administrated to 40 Ford dealers in Turkey chosen by non-probabilistic convenience sampling method. SPSS program was utilised for the analyses. The product(automobile) was classified in three groups“Low, medium and high”based on the size factor. It is important to predict which type of car will be purchased based on measurements of certain demographics and socioeconomic variables. Under the analysis of the survey data, it is indicated that substantial differences exist between buyers of these classes, especially in terms of effectiveness of product attributes on buyers' purchasing decision. IV