Block-chain based remote update forembedded devices
Gömülü ci̇hazlar i̇çi̇n block-chain tabanli uzaktangüncelleme modeli̇
- Tez No: 616936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AYAV, PROF. DR. YUSUF MURAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Teknolojide olan gelişmelerle birlikte birbiri ile haberleşen cihaz sayısı ve taşıdık- ları fonksiyonalite sayısı artmaktadır. Bunların en göze çarpan örneği ise birbirleri ile ve dış dünya ile iletşim kuran araçlardır. Nitekim halihazırda kullanılan güncelleme mekanizmaları gelecekte birbiriyleriyle haberleşen cihazlar için, özellikle de üzerinde es- kisinden daha çok yazılım barındıran araçlar için yetersiz kalacaktır. Bu tezin amacı, gün- celleme platformlarına getirilecek olan olası yenilikleri göz önünde bulundurup gelişime açık bir model sunmak ve implementasyonunu gerçekleştirmektir. Bu sebeple, blok zin- ciri tabanlı uzaktan yazılım güncellemesi takibi yapan bir model düşünülmüş ve prototipi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research work is an attempt to devise a platform to send automatic remote updates for embedded devices. In this scenario there are Original Equipment Manufac- turers (OEMs), Software suppliers, Block-Chain nodes, Gateways and embedded devices. OEMs and software suppliers are there to keep their software on IPFS (Inter Planetary File System) and send the meta-data and hashes of their software to the Block-Chain nodes in order to keep this information distributed and ready to be requested and used. There are also gateways which are also the members of the Block-Chain and IPFS network. Gateways are responsible for asking for a specific update for specific devices from IPFS database using the meta-data standing on the Block-Chain. And they will send those hashed secure updates to the devices. In order to provide a traceable data keeping plat- form gateway update operations are handled as a transactions in the second block-chain network which is the clock-chain of the gateways. In this study implementation of the two block chain shows us that, even though the calculation overhead of the member devices, with regulations specific to the applications block-chains provide applicable platforms.