Electronic, virational and transport properties of quasi-one dimensional transition metal dichalcogenide structures
Kuasi bir boyutlu geçiş metali dikalkojenit yapıların elektronik, titreşimsel ve taşınım özellikleri
  1. Tez No: 616941
  2. Yazar: ELİF ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SEVİNÇLİ, PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Termoelektrik malzemeler, ısı ve elektrik enerjisi arasında çevirim yapabildik- leri için büyük ilgi çekmektedirler. Nanobilimdeki uygulama alanları genişledikçe, ter- moelektrik verimliliği artırmada, nanoyapılandırma umut vadeden bir yaklaşım olmuştur. Bu çalışmada, T-fazına sahip HfSe 2 yapısının termoelektrik verimliliğinin nanoyapılan- dırma ile artırılması çalışılmıştır. Yoğunluk fonksiyoneli (DFT) teorisi kullanılarak, iki boyutlu ve kuasi-bir boyutlu malzemelerin elektronik ve titreşimsel bant yapıları incelen- miş ve balistik termal taşınım özellekleri Landauer formalizmi kullanılarak elde edilmiştir. İlk defa bu çalışmada, T-fazı HfSe 2 'nin kuasi-bir boyutlu nanoşeritleri incelenmiştir. Di- namik olarak kararlı bulunmuşlardır ve her bir malzeme yarı iletken karaktere sahiptir. Hem düşük, hem de yüksek sıcaklıklarda p-type ZT parametresinde artış hesaplanmıştır. Nanoşeritlerin kalınlıklarına bağlı termoelektrik özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric materials have attracted great attention due to their ability to con- vert heat to electrical energy. As the application area of nanoscience expands, nanos- tructuring becomes a promising approach for enhancing thermoelectric properties. In this thesis, thermoelectric enhancement of the T-phase HfSe 2 structures is studied via nanostructuring. Density functional theory (DFT) based electronic and vibrational spec- tra of two-dimensional (2D) and quasi-one dimensional T-phase HfSe 2 structures are in- vestigated and their ballistic thermoelectric transport properties are examined within the Landauer formalism. For the first time, it was reported that the nanoribbons of the T- phase HfSe 2 are dynamically stable and semiconducting materials. They have promising thermoelectric properties. We reported the enhancement of the p-type ZT parameter of T-phase HfSe 2 at both low and high temperatures. Moreover, the width dependency of the thermoelectric properties of the nanoribbons are studied.