A graph database application to analyse social networks
Sosyal ağları analiz etmek için graf veritabanı çalışması
  1. Tez No: 616974
  2. Yazar: SONGÜL BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tezin amacı, Neo4j'yi Grafik Veritabanı kullanarak Sosyal Ağ Analizi ile şüpheli bireyler ve gemiler arasındaki ilişkiyi tespit etmek, deniz araçlarındaki sosyal ağları analiz etmek ve görsel bir ilişki ağı oluşturmaktır. Örneğin x gemisinde 50 kişi çalışmakta ise bu kişilerden suça karışan var mı ya da başka suçla ilişkilendirilmiş gemilerde çalışmışlar mı gibi soruların cevaplarını görsel bir ağ olarak ortaya koymaktır. SNA, bir vaka ili ilişkili olan ve birbirleriyle etkileşim içinde olan birimlerin simülasyonu ve sunumu için bir çatı sağlar. Veri toplama, sınıflandırma, örüntü tanımlama, tahmin ve görselleştirme için bir grup yöntem ve araç içermektedir. Bu yöntemler kullanılarak; ilişkisel veritatabanı aracılığıyla toplanan ve deniz üzerinde yaşanan suç olayları ile ilişkili kişi verilerinin sosyal ağlar yapısında bir veritabanı oluşturarak, üzerindeki sosyal ağların görüntülenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca suç şebekelerinde, bilginin duyarlılığı nedeniyle verilere erişimin sınırlı olması ve“masumiyet faktörü”, yani bir suçtan şüphelenilen veya suçlanan bir kişi aslında masum olabilir, gibi sınırlamalar vardır. Bu kısıtlamalar nedeniyle, bireylerin suça karıştıkları hakkındaki yorumları kolluk kuvvetlerine bırakılmıştır. Bu amaca paralel olarak, sosyal ağ modellemesinde geleneksel veritabanlarına göre büyük bir avantaj sağlayan grafik veritabanı modeli seçilerek, Neo4j platformunda bir olay-kişi veritabanı oluşturulmuş ve bir web arayüzü tasarlanarak ilgili mercilerin ağ yapısını görmesi hedeflenmiştir. Bir isyancının ağa bağlı örgütünün nasıl davrandığını ve bu bağlantının davranışını nasıl etkilediğini gösteren şema gösterir. Analistlere ağ tasarımını, üyesinin otonom şekilde nasıl davranıp davranamayacağını, liderliğin nerede bulunduğu veya üyeler arasında nasıl dağıtıldığını ve hiyerarşik dinamikler ile ağ dinamikleri nasıl karışabilir veya karıştırılamaz değerlendirmesine izin verir. Graphlar köşe ve kenarlardan oluşan bir koleksiyon veya bir dizi düğüm ve onları birbirine bağlayan ilişkilerdir. Graphlar varlıkları düğümler olarak ve bu varlıkların dünyayla ilişkiler olarak nasıl ilişkilendirildiğini gösterir. Bu genel amaçlı, etkileyici yapı, bir uzay roketinin yapımından yolların bir sistemine, tedarik zincirinden veya gıda kaynaklı kaynaklardan topluluklar için tıbbi geçmişe kadar her türlü senaryoyu modellememizi sağlar. Bu ağları ele alışımız, düğümleri / kişileri ve sosyal ağdaki kenarları / ilişkileri gösteren sosyal grafikler aracılığıyla yapılır. Ağ analizi, bir sosyal grafik için çeşitli ölçütleri hesaplayan tekniklerden oluşan bir koleksiyondur. Bu ölçümler, ağın topolojisini gösterebilir, insanların birbirlerine nasıl bağlı olduklarını ve en etkili kişilerin kim olduğunu tanımlayabilir. Ayrıca, topluluklar, roller ve kullanıcı eylemleri hakkında bilgi sağlarlar. Son yıllarda, büyük çevrimiçi sosyal ağların sayısının arttığı görülürken, birçoğu yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen çok sayıda kullanıcıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is finding suspicious persons or vessel behaviors via Social Network Analysis using Neo4j as Graph database. To detect relationship between suspicious individuals and vessels by building a visual relation network with graph mining study to analyses social networks in marine vessels data for intelligence departments. For example, in the x-ship, 50 people were employed, were they involved in crime, or did they work on ships associated with another crime? To deal with this question drawing a visual network show the answers. It is aimed to create a database collected through the relational database and that includes crime events and related person data on the sea in the form of social networks and view the social networks on this database. SNA provides a roof for the simulation and presentation of a case which interacting units and their relationships. It involves a group of methods and tools to data collection, classification, pattern identification, prediction and visualization. There are limitations of crime networks like accessing the data is restricted reason of the sensitivity of the information and the“innocence factor”, meaning that a person who has been suspected or charged for a crime might in fact be innocent and been registered wrongly. Due to these restrictions, the comments of individuals on involvement in crime have been transferred to law-enforcement. In parallel with this purpose, by choosing graph database model that gains a major advantage over traditional databases in social network modelling, an event-person database was built in the Neo4j platform and it is aimed to circulate the relevant authorities on the network by designing a web interface.