Koyun, keçi ve sığır sütünde bazı somatik hücre sayısı tespit yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of some somatic cell counting methods in sheep, goat and cow milk
- Tez No: 616973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan bazı somatik hücre sayım yöntemlerinin farklı türlere ait süt örneklerinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, 41 baş Simental ırkı sığır, 41 baş Akkaraman ırkı koyun ve 41 baş Malta ırkı keçiden toplanan süt örneklerinde; DeLaval Cell Counter (DCC) cihazı, metilen mavisi boyama ve metil yeşili pironin boyama ile sayım yöntemleri kullanılarak somatik hücre sayıları (SHS) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate some common somatic cell counting methods in milk samples of different species comparatively. For this purpose, milk samples collected from 41 head Simental cows, 41 head Akkaraman sheep and 41 head Maltese goat; Somatic cell counts (SCC) were determined by using DeLaval Cell Counter (DCC) device, methylene blue staining and methyl green pyronine staining methods.