Vision based real time obstacle detection and human motion tracking system for movement of indoor autonomous mobile robot
İç mekan otonom mobil robotların hareketi için gerçek zamanlı görüntü tabanlı engelden kaçınma ve insan takip sistemi
  1. Tez No: 616985
  2. Yazar: ENES GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Depodaki malların toplanması sırasında, is ̧i yapan kis ̧inin hem do ̆gru malları toplamasıhem de hızlıca yapması beklenir. Bu nedenle topladı ̆gı aracı do ̆gru bir s ̧ekilde tas ̧ımasıve siparis ̧leri doğru bir s ̧ekilde takip etmesi gerekiyor. Bu projede oldu ̆gu gibi, OtomatikKılavuzlu Arac ̧ ve Otonom Mobil Robot sistemleri, itme ve c ̧ekme gibi zaman veg ̈uc ̧ t ̈uketen is ̧leri ̈onler. Bu tezin amacı, mal toplayan kis ̧ilerin arac ̧larını itmeden vec ̧ekmeden takip etmelerini sa ̆glayacak yazılım ve donanım gelis ̧tirmektir. Bu sistem, arac ̧takonumlandırılacak is ̧lemci ve kartlarla tamamen g ̈om ̈ul ̈u bir sistem olarak c ̧alıs ̧acaktır.Görünt ̈uleme tabanlı algılayıcı ve algoritmalara dayalı donanım ile olus ̧turulacak olansistem, alınan verileri is ̧leyerek ve anlayarak ̈on ̈undeki kis ̧iyi takip edebilecek ve engelleritespit ederek kazasız hareket etmeye devam edebilecektir. RGB kamera ve LIDAR sens ̈orverileri, is ̧lemci kartı ve yazılımı tarafından is ̧lenir ve robotun tespit edilen kis ̧iyi engelleride tespit edip kac ̧ınarak takip etmesi sa ̆glanır.
Özet (Çeviri)
During the collection of goods in the warehouse, the person performing the work is expectedto collect both the correct goods and do it quickly. That's why he needs to carry the vehiclehe collects and follow up the orders correctly. As in this project, systems such as AutomatedGuided Vehicle and Autonomous Mobile Robot prevent time and power consuming taskssuch as pushing and pulling. The aim of this thesis is to develop software and hardware thatwill enable people collecting goods to follow their vehicles without pushing and pulling.This system will work as a fully embedded system with processor and cards to be positionedon the vehicle. The system, which will be formed with hardware based on vision basedsensors and algorithms, will be able to follow the person in front of it by processing andunderstanding the data received and to continue the movement without accident by detectingobstacles. RGB camera and LIDAR sensor data are processed by the processing board andable to detect obstacle and tracking the identified person.