Ege bölgesi'nde yetişen Agarıcus L. türlerinin belirlenmesi
Determination of Agarıcus L. species in the Aegean region
  1. Tez No: 616999
  2. Yazar: EZGİN TIRPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde yetişmekte olan Agaricus türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Teşhis edilen örnekler, 2015-2018 yılları arasında rutin arazi çalışmaları ile temin edilmiştir. Arazi çalışmalarında bölgeden 380 örnek toplanmıştır. Örneklerin morfolojik ve ekolojik özellikleri kaydedilmiş ve fotoğraflanmıştır. Daha sonra laboratuvar ortamına taşınan örnekler, morfolojik özelliklerine göre teşhis edilmiştir. Ayrıca, ITS gen bölgesi izole edilerek filogenetik analizler yapılmıştır. Belirlenen taksonlar, elde edilen moleküler veriler ve klasik yöntemlerle karşılaştırılarak taksonomik olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bölgede 8 bölüme ait 41 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 7 tanesi Türkiye makromikotası için yeni kayıttır. Bu türler; A. bernardiiformis, A. cupressicola, A. dulcidulus, A. jacobi, A. matrum, A. moellerianus ve A. porphyrocephalus'tur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine of Agaricus taxa, growing in the Aegean Region. The identified specimens were obtained from the routine field studies between 2015-2018 years. In the field studies, 380 specimens were collected. The morphological and ecological features of the specimens were noted and they were photographed. Also, phylogenetic analysis were conducted by isolating ITS genes. The determined taxa were taxonomically evaluated by comparing the molecular data and classic methods. Consequently, 41 taxa belonging 8 section were determine in the study area. Seven of them are new records for Turkish macromycota. The new records are A. bernardiiformis, A. cupressicola, A. dulcidulus, A. jacobi, A. matrum, A. moellerianus and A. porphyrocephalus.