Spinal tümör tanısıyla opere edilen 96 hastanın preoperatif mrg tanılarıyla postoperatif histopatolojik tanılarının korelasyonu
Correlation of postoperative histopathological diagnosis and preoperative mri diagnosis of 96 patients operated with spinal tumor
- Tez No: 617038
- Danışmanlar: DR. HALİL TOPLAMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Manyetik Rezonans Görüntüleme başta olmak üzere görüntüleme tekniklerindeki hızlı gelişmeler cerrahi müdahaleleri gittikçe daha etkin, hasta açısından daha faydalı belki de en önemlisi çevre dokulara en az zarar vererek, bütün tıbbi müdahalelerde temel prensip olan“Primum non nocere”, 'Öncelikle zarar verme" prensibine uygun olarak gerçekleştirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu baş döndürücü teknik gelişmeler kaçınılmaz olarak bir sonraki basamak ne olacak sorusunu akta getirmekte, buna-için ulaşmak için bir çok çalışmalar yapmakta, teknik adamlar bunu sağlamak için teknolojik imkanları seferber etmektedir. Bilimsel gelişmenin temelini oluşturan kavram tahayyül edebilmektir. Tümörün MRG görünümünün iyi incelenmesi ve preoperatif olarak ameliyat planı yapılması cerrahi prosedürün temellerindendir. Ameliyatın başarısının seçilen yöntemle ve ameliyat planlamasıyla doğrudan ilişkisi olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu planı yaparken de preoperatif olarak bir tanıya varmak şüphesiz önem taşımaktadır. Ön tanıdaki tutarlılık cerrahi müdahalenin başarısına katkı sağlayacaktır. Bu sayede girişim tekniğine ve yoluna karar verilebileceği gibi. peroperatif yapılan müdahalenin en az zararla en fazla faydayı sağlayacak şekilde planlanmasına da değerli katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in imaging techniques, especially magnetic resonance imaging,. make it possible to realize, more effective in surgical interventions, more beneficial for the patient. Perhaps most importantly, resulting in least harm to the surrounding tissues, in accordance with the principle of“Primum non nocere”-“Firstly Do No harm”, which is the basic principle in all medical interventions These dazzling technical developments inevitably raise the question of what will be the next step, scientists do a lot of work to achieve this, and technicians mobilize the technological opportunities to achieve this. The concept that forms the basis of scientific development is imagination. A good examination of the MRI appearance of the tumor and a preoperative surgical plan are the foundations of the surgical procedure. It is an indisputable fact that the success of the operation is directly related to the chosen method and the planning of surgery. While making this plan, it is undoubtedly important to reach a diagnosis preoperatively. Consistency in preliminary diagnosis will contribute to the success of the surgical intervention. In this way, it can be decided on the technique and path of interference. It will also have a valuable contribution to the planning of the intervention to provide the most benefit with the least damage.