Doğu Azerbaycan ilinin (İran) bölgesel açıdan turizm planlaması ve analizi
Tourism planning and analysis in terms of regional geography of east azerbaijan province (İran)
- Tez No: 617089
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin hepsinin temel sorunu, sahip oldukları mevcut kaynaklarıyla kalkınma hamlelerini gerçekleştirememektir. Ayrıca bölgeler arası dengesizlikler sorunu gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi İran sınırları içinde daha yoğun olarak görülmektedir. Bu bağlamda Doğu Azerbaycan ili, ülkenin diğer bazı illeri gibi kitle turizm bölgelerinden uzakta kalmıştır. Bu nedenle ilin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel çekicileri yeterince değerlendirilemediğinden bu kaynakların bölgenin ekonomik kalkınmasına pek fazla katkı sağlayamamaktadır. Bu araştırmanın amacı İran Doğu Azerbaycan İli (İ.D.A.İ.)'nin turistik özelliklerini ortaya koyarak mevcut turistik durumunun belirlenmesi ve ilin turizm planlamasının bölgesel açıdan analizi ve değerlendirmesidir. Ayrıca bu bilgiler ışığında, bölgede sürdürülebilirlik kapsamında turizmin geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğinin tespit edilmesidir. Ayrıca dünyadaki örneklerinde de görüldüğü gibi, turizm sektörü ile bölgesel kalkınma, kaynakların etkin kullanımı ve bölgelerarası dengesizliğin gidermesinde, zengin turistik arz verilerine sahip bölgelerin, planlı ve etkin turizm politikalarıyla turistik yönde dengeli bir şekilde kalkınmaları sağlanabilmektedir. Bu nedenle de çalışma sahasında, turizm planlama çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerin yeteri kadar yapılmadığı ve turizmin planlı gelişmeyi yönlendirici önerileri getirilmesinin zorunlu olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the main problem of all developing countries is their inability to realize their developmental moves with their existing resources. In addition, the problem of interregional imbalances is more intense within the borders of Iran, as in developing countries. In this context, the province of East Azerbaijan, like some other provinces of the country, remained far away from mass tourism areas. For this reason, the natural, historical and cultural attractors of the province cannot be evaluated sufficiently and they do not contribute much to the economic development of the region. The aim of this study is to determine the current touristic status of Iran East Azerbaijan Province and to analyze the tourism planning of the province from a regional perspective and to determine what to do in terms of sustainability in the region in the light of this information. In addition, as seen in the examples in the world, the regional development with tourism sector, the efficient use of resources and the elimination of interregional disparities, the regions with rich tourist supply data can be improved in a touristic direction with planned and effective tourism policies. For this reason, it is understood that the evaluations on tourism planning studies are not done sufficiently in the study area and it is obligatory to suggest the suggestions of the tourism development plan.