Bursa bölgesinde tekstil işletmelerine özgü risk değerlendirmesi standardı
Standard of specific risk assessment for textile businesses Bursa region
  1. Tez No: 617122
  2. Yazar: DENİZ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlar hayatları boyunca doğumdan ölümüne kadar güvenliklerine önem vermiştir. Her canlının hemen hemen neredeyse güvenlik düşüncesi sezgisi ve algısı vardır. Yaşadıkları evin, ortamın güvenlikli olmasını, kullandığı araçların güvenlik teknolojileriyle donanımlı olmasını ister, bunu güvenli bir okul, güvenli bir iş hayatı ve benzeri birçok örnekle çoğaltabiliriz. Güvenlik Kültürünün aslında bizler için ne kadar önemli olduğunu ve yaşantımızda buna ne kadar önem verdiğimizi bilinçli ya da farkında olmadan üstünde duruyor, güvenliğimizi sorguluyor ve geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde de 2012 yılında yasalaşan kanun ve kanuna bağlı yönetmeliklerle, işverenlere çalışan bireylerin görev, yetki sorumlulukları net olarak belirlenip, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinin de rehberlik ve danışmanlık yapmaları istenilmiştir. İş yerlerinde güvenli çalışma ortamı oluşması, iş kazalarını ve meslek hastalıklarının en aza indirme, oluşan ve oluşabilecek riskleri yok etme, kabul edilebilir bir risk seviyesinde tutma, iş kazasız bir çalışma, ruhen ve bedenen rahatsızlıkların oluşmaması hedeflenmiştir. Tekstil sektöründe de sanayinin en geliştiği yerlerden biri olan Bursa ilimizde sektöre özgü risklere bakıldığında risklerin termin tarihlerinin çok kısa tutulması gerekliliği göz ardı edilmemeli ve de risklerin derecesinin etkisinin işletmeye ve çalışanlara zararının büyük olacağı düşünüldüğünde tekstil sektöründe ve sanayisinde risk değerlendirmesinin ne derece önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmam da ilk bölümde sektörü tanıma, ikinci bölüm de tekstil sektörüne özgü riskler, üçüncü bölümde ise üretimin her aşamasında; ham maddenin işletmeye ulaşmasından, iplik, dokuma, konfeksiyon aşamalarına kadar geçen süreçte oluşan ve oluşabilecek riskleri değerlendirmeyi amaçlayıp Bursa bölgesinde ki tekstil işletmelerine özgü risk değerlendirmesi standardı getirmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
People have cared for their safety throughout their lives from birth to death. Every living thing has almost a sense of security. We want the home where they live, the environment to be secure, the vehicles they use to be equipped with security Technologies, we can replicate this with a safe school, a safe work life and many other examples. We are consciously or unwittingly focusing on how important security culture is to us and how much we care about it in our lives, questioning our security and trying to improve it. In our country, with the laws and regulations related to the law enacted in 2012, the duties and authority responsibilities of the individuals working for employers were clearly determined and occupational safety experts and workplace physicians were asked to provide guidance and counseling. The aim is to create a safe working environment in the workplace, minimize occupational accidents and occupational diseases, eliminate the risks that occur and may occur, maintain an acceptable risk level, work without accidents, and avoid physical and mental disturbances. In Bursa, which is one of the most developed areas of the industry in the textile sector, when looking at the risks specific to the sector, the necessity of keeping the dates of the risks very short should not be ignored, and considering that the impact of the degree of risks to the business and employees will be great, it is understood how important In the first part of this study, the sector recognition, in the second part of the textile sector specific risks, in the third part of each stage of production; it aims to evaluate the risks that may occur in the process from raw material reaching the enterprise to spinning, weaving and apparel stages and to introduce a risk assessment standard specific to textile enterprises in Bursa region.