0-2 yaş bebek sahibi annelerin gelişimsel kalça çıkıklığı hakkında bilgi düzeyi
Level of knowledge about developmental hip dislocation of 0-2 years old baby mothers
- Tez No: 617149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırma 0-2 Yaş çocuk sahibi olan annelerin gelişimsel kalça çıkıklığı hakkında bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Erzurum ilinin Palandöken ilçesindeki 6 Aile Sağlığı Merkezine bağlı ve 0-2 yaş çocuğa sahip olan 10000 anne, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerindeki (Solakzade, Palandöken, Yenişehir, Adnan Menderes, Yıldızkent ve Osmangazi) aile hekimlerinin sistemlerine kayıtlı olan 0-2 yaş çocuğa sahip olan 432 anne araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle 14.11.2018-5.04.2019 tarih aralığında muayene için çocuklarını getiren annelerden toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş aralığı (18-48) ve yaş ortalamasının 30,72 ± 5,01 olduğu görülmüştür. Katılımcıların %60'ı 26-35 yaş aralığında ve %44,2'si üniversite mezunudur. Araştırmada katılan annelerin çocuklarında Gelişimsel Kalça Çıkıklığı pozitif öyküsü %6,7 Gelişimsel kalça Çıkıklığı nedenlerinden olan kundaklama ise %31,5 olarak saptanmıştır. Gelişimsel Kalça Çıkıklığını doğru tanımlayan %10,9 bilgisi olmayan ve yanlış tanımlayanlar %89,1'dir. Gelişimsel kalça çıkıklığı nedenleri hakkındaki bilgi düzeyleri ise %33.7 olarak saptanmıştır. Sonuç: Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda; Annelerin %91.2'sinin gelişimsel kalça çıkıklığı hakkında kendilerini yetersiz gördükleri ve gelişimsel kalça çıkıklığı konusunda eğitim verilmesini istedikleri belirlenmiştir. Anne ve anne adaylarına gelişimsel kalça çıkıklığı konusunda Aile Sağlığı Merkezlerinde, aile sağlığı elemanları ve sağlık eğitimcileri tarafından eğitim verilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the knowledge levels of the mothers having babies aged 0-2 years on developmental dysplasia of the hip (DDH). Materials and Method: The research is designed as a descriptive study. The population of the study consisted of 10,000 mothers having babies aged 0-2 years and receiving services from 6 Family Health Centers (FHCs) in the district of Palandöken of the province of Erzurum. The sample of the study consisted of 432 mothers having babies aged 0-2 years and registered with the systems of the family physicians working at the Family Health Centers (FHCs) in Solakzade, Palandöken, Yenişehir, Adnan Menderes, Yıldızkent and Osmangazi. The data were collected by face to face interview method from the mothers who brought their babies for examination between 14.11.2018 and 05.04.2019 and gave their consent to data collection. Questionnaire Form was used which is based on the literature as a result of the literature that was reviewed by the researcher. In the evaluation of the datas received descriptive statistics and chi-square test were used. Results: The age of the participating mothers ranged between 18 and 48 years and their average age was 30.72 years. Of the participants, 18.8% were aged between 18 and 25 years, 60% between 26 and 35 years, and 21.2% 36 years, and 44.2% graduated university. Of the babies of the participating mothers, 6.7% had positive history of developmental dysplasia of the hip, and 31.5% were swaddled, which is one of the causes of developmental dysplasia of the hip. Of the participants, 10.9% were able to define developmental dysplasia of the hip correctly, whereas 89.1% had no knowledge or failed to correctly define it. Their level of knowledge on the causes of the developmental dysplasia of the hip was found to be 33.7%. Conclusion: Based on the results of the study, it was determined that 91.2% of the mothers saw themselves incompetent regarding developmental dysplasia of the hip and wanted to receive training on it. We believe that it would be useful to give training on developmental dysplasia of the hip to mothers and expectant mothers by family health officers and health instructors at the Family Health Centers.