Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kıyısal alanı balıkçeşitliliğinin görsel sayım yöntemiyle belirlenmesi
Determination of coastal territory fish variety by visual countmethod in Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 617151
  2. Yazar: FERHAT YALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin Güney bölümünün Koruçam Burnu (35°24'26.33“K 32°55'12.69”D) ile Esentepe mevkii (35°22'32.80“K 33°34'16.13”D) arasındaki ortalama 70 km'lik sahil bölümünün, 0 m ile 40 m derinliklerdeki balık çeşitliliği av araçları kullanılmadan canlı yaşamına zarar verilmeden Sualtı Gözlemleri (SG) yöntemi ile tespit ve kayıt altına alınmıştır. Çalışma alanında belirlenen 54 istasyona 07.11.2015 ile 28.09.2016 tarihleri arasında en an bir kez olacak şekilde SCUBA donanımları ile dalış yapılmış olup sualtı kamerası ve fotoğraf makinası ile canlıların doğal yaşam ortamında görüntüleri alınarak Akdeniz'de bulunan yerli ve Lesepsiyen türlerin tespiti yapılarak kayıt altına alınmıştır. Bu görüntülerle bölgenin balık atlası oluşturulması,“Zaman Geçiş Metodu”kullanılarak kayıt altına alınan türlerin saatlik görüntüleme rakamları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak tespit edilen türlerin Baskınlık Analizi (BA) ve Görülme Sıklığı Frekans Analizi (GSFA) yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde çalışılan bölgede 26 familyaya ait 69 farklı tür balığa rastlanmıştır. Tespit edilen türler değerlendirildiğinde bunların 56'sı Akdeniz'in yerli türü 13'ü ise Indo- Pasifik kökenli tür olarak kayıt altına alınmıştır. Tüm bu bulgular neticesinde, KKTC sualtı balık çeşitliliği ve türlerin görülme sıklığı envanteri çıkarılmış olup eldeki verilerin sualtı dalış turizmi, bölge balıkçılığı ve daha sonraki bilimsel çalışmalara kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With out using fishing gadgets and with out harming living creatures determination and recording of fish varieties by using underwater observation ( UO) techniques at 70 km of coast line of South part of Northen Cyprus Turkish Republic between Korucam Cape (35°24'26.33“K 32°55'12.69”D) and Esentepe spot (35°22'32.80“K 33°34'16.13”D) coordinates between 0m and 40m deep. Local and Lesepsian species of mediterranean are determined and recorded by diving using scuba equipment at least one time at a location and image of the living creatures has been captured by using underwater camera at their natural habitat between 07.11.2015 and 28.09.2015 at 54 stations. With these images province fish atlas has derived, hourly occurrence figures were determined for recorded species using“Time-transect method”(TT).Based on the results obtained Dominant Analysis (DA), Sight Frequency Analysis (SFA) of the detected species is made. As a result of these studies 69 diffrent species of fish belonging to 26 different families were found in the studied region. As identified species are evaluated 56 of them are native species of mediterranean and 13 of them are ındo-passific origin species were recorded. As a result of all these findings an inventory of underwater fish diversity and sight frequency of individuals was created and the data available was intended to be a source for underwater diving tourism, regional fishing and subsequent scientific studies