Buğdayda depolama koşullarının belirlenmesi ve bu koşulların mikotoksin oluşumuna etkisi
Determination of storage conditions in wheat and the effect of these conditions on mycotoxin formation
- Tez No: 617184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada amacımız; Hatay ilinde bulunan Öz Buğday A.Ş. buğday depolarında sıcaklık, nem ve çiğlenme sıcaklığı noktası gibi iklim etmenlerinin depolama koşullarına etkisini araştırmak, depo içerisindeki sıcaklık nem değerlerinin dağılımını belirleyerek literatür verileriyle karşılaştırmaktır. Buğdayda yanlış depolama sonrasında oluşan mikotoksinlerin hangi depolama koşullarında meydana geldiğini öğrenebilmek ve bunu önleyebilmek için gerekli depolama koşullarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Buğday depolama tesisinde tane niteliğine etki eden sıcaklık, nem içeriği, çiğlenme sıcaklığı noktası ve mikotoksin değerleri belirlenmiştir. Bu çalışma yıllık 10 bin ton buğday tohumu işleme kapasiteli, üretim tesisinde her bir depo 20x6x10m boyutlarında ve yaklaşık 200 ton kapasiteli 6 adet depodan birinde tesis tam kapasitede faaliyet gösterdiği süre içerisinde ölçüm işlemleri yapılmıştır. Depolanan buğdayların 25 günlük depolamada yığın dışı ortamda 2 nokta ve buğday yığını içerisinde 12 nokta olarak sıcaklık ve oransal nem değerleri 15 dk'da bir ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü deponun farklı bölge ve derinliklerinden düzenli olarak alınan buğday numunelerinin nem içeriği ve mikotoksin değerleri ultraviyole lamba kullanılarak laboratuvar ortamında belirlenmiştir. Ölçümler sonucunda, buğday deposunda sıcaklık 28-30,5 ºC, oransal nem % 55-80, çiğlenme sıcaklığı noktası 19,5-26 ºC, buğday tane nem içeriği % 9-11,5 değerleri aralığında olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre kaliteli tane için depolamada istenilen havalandırmanın; sıcaklık, nem içeriği ve çiğlenme sıcaklığı noktasının değerleri limitleri üstünde olduğu fakat buğday tane nem içeriğinin çok düşük olmasından dolayı tanelerde mikotoksin oluşumunun gerçekleşmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; Öz Buğday A.Ş. The aim of this study is to investigate the effects of climatic factors such as temperature, humidity and dew point on wheat storage conditions, determine the distribution of temperature humidity values in the storage and compare with the literature data. It is aimed to determine the storage conditions in order to learn and prevent the storage conditions of mycotoxins formed after incorrect storage in wheat. Temperature, moisture content, dew point and mycotoxin values affecting grain quality were determined in wheat storage facility. This study was carried out during the operation of the plant at full capacity in one of the 6 warehouses with a capacity of processing 10 thousand tons of wheat seeds annually, each warehouse 20x6x10m in dimensions and approximately 200 tons capacity. Temperature and proportional humidity values of stored wheat were measured and recorded every 15 minutes in 2 days out of heap and 12 points in heap of wheat in 25 days storage. Moisture content and mycotoxin values of wheat samples taken regularly from different regions and depths of the warehouse where the research was conducted were determined in the laboratory using ultraviolet lamp. As a result of the measurements, it was observed that the temperature in the wheat store was 28-30.5 ºC, the relative humidity was 55-80%, the dew point was 19.5-26 ºC, the wheat grain moisture content was in the range of 9-11.5%. According to the results obtained, the desired ventilation in storage for quality grain; temperature, moisture content and dew point of the values were above the limits, but the grain content of wheat grain is very low due to the formation of mycotoxin in the grain was not observed.