Gebe sıçanlarda oksitosin hormonunun pelvik taban kasları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of oxytocin hormone on pelvic floor muscles in pregnant rats
  1. Tez No: 617234
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE DENİZ MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Doğum eyleminin augmentasyonu ve indüksiyonunda yaygın bir şekilde kullanılan oksitosin, pelvik taban kaslarında ve sinirlerinde daha büyük bir mekanik güç oluşturur ve bu kasların gerilmesi ile birlikte daha fazla pelvik taban hasarı meydana gelmektedir. Bu konu üzerinde çok az sayıda çalışma bulunmaktadır ve fikir birliği sağlanamamıştır. Bu nedenle mevcut çalışma, gebe sıçanlarda oksitosin indüksiyonunun pelvik taban kasları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deney şeklinde tasarlanmıştır. Toplam 32 adet Wistar Albino türü sıçan rastgele dört gruba ayrıldı. Grup I; hiç doğum yapmamış 8 virgin sıçandan oluşmaktadır. Grup II; spontan vajinal doğum yapmış 8 sıçandan oluşmaktadır. Group III; as a control group, rats in this group were induced by intravenous (iv) saline solution every 10 minutes for 8 hours on the 21st day of gestation. Grup IV, oksitosin grubu olarak adlandırılmıştır. Bu grupta yer alan sıçanların doğum eylemi 2.5 mU iv oksitosin (Synpitan Forte, Deva, İstanbul) ile gebeliklerinin 21. gününde her 10 dakikada bir 8 saat süre boyunca pulse olarak indüklendi (n=8). Sonrasında, 24 saat içerisinde doğum yapmış olan derin anestezi altındaki sıçanların; m. coccygeus, m. iliocaudalis, m. pubocaudalis kasları diseke edilerek doku örnekleri alındı. Elde edilen dokular ışık mikroskobu altında incelendi. Veriler IBM SPSS 23 ile analiz edildi. Gruplar arası karşılaştırmalar tek yönlü varyans analizi ile incelendi ve çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD ile gerçekleştirildi. Kilo ile ölçümler arasındaki ilişki Pearson korelasyonu ile incelendi. Tüm gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında m. iliocaudalis kasının ortalama değerleri arasında farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Oksitosin indüksiyonu grubunda m.
Özet (Çeviri)
Oxytocin which is commonly used in the augmentation and induction of labor causes in greater mechanical strength in the pelvic floor muscles and nerves, resulting in more pelvic floor damage with extension of these muscles. There have been few studies on this issue and no consensus has been reached. Therefore, the present study was designed as a randomized controlled trial to determine the effect of oxytocin induction on pelvic floor muscles in pregnant rats. A total of 32 Wistar Albino rats were randomly divided into four groups. Group I is composed of 8 virgin rats. Group II is composed of 8 rats which spontaneously gave vaginal birth. Group III, control group, were induced by intravenous route with saline solution and Group IV was named as oxytocin group. The rats in this group were induced with 2.5 mU iv oxytocin (Synpitan Forte, Deva, Istanbul) on the 21st day of pregnancy in pulses for 8 hours every 10 minutes (n = 8). Then, the rats under deep anesthesia who gave birth within 24 hours; m. coccygeus, m. iliocaudalis, m. pubocaudalis muscles were dissected and tissue samples were taken. The obtained tissues were examined under light microscope. Data were analyzed with IBM SPSS 23. Comparisons between groups were analyzed with one-way variance analysis and multiple comparisons were performed with Tukey HSD. The relationship between body weight and pelvic floor muscle was examined by Pearson correlation. When all groups compared among themselves, there was no difference between the mean values of m. iliocaudalis muscle (p>0.05). In the oxytocin induction group, the mean value of m.