Rize Kaçkar balı, Pervari balı ve Lonicera japonica bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bal özünün MCF7 hücre hattında çoğalmayı baskılayıcı etkilerinin araştırılması
Evulation of the proliferation suppressing effects of Rize Kaçkar and Pervari honey's and lonicera japonica nectar on MCF7 cell line
  1. Tez No: 617423
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son zamanlarda yiyeceklerin fonksiyonlarına yönelik araştırmaların büyük ilgi çeken bir alan haline gelmekte olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni besinlerin sağlığı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen, hastalıkları önleyici ya da iyileştirici etkileridir. Bu tip etkileri üzerinde durulan besin maddelerinden biri de baldır. Bu çalışmada literatür bilgisine dayanarak, başka ülkelerde üretilen yöresel ballarda tespit edilen özellikleri temel alarak, Türkiye'de bulunan Rize Kaçkar Balı, Pervari Balı ve Hanımeli bitkisinin bal özünün, MCF7 hücre hattında çoğalmayı baskılayıcı etkilerinin olup olmadığı MTT testi uygulanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, research on the functions of foods has become a field of great interest. This is because the nutrients affect the health positively or negatively and prevent or cure diseases. One of the influences of this type is the honey. In this study, based on literature in local honeys produced in other countries based on the features detected in Turkey, Rize Kaçkar Honey, Pervari Honey and Lonicera japonica honey extracted was examined by applying the MTT test whether proliferation of suppressive effect on MCF7 cell line.