Kaçkar dağları milli parkı sınırları içerisinde rhododendron l. (ericaceae) cinsine ait taksonların moleküler sistematik özellikleri
Molecular systematic properti̇es of Rhododendron L. (Eri̇caceae) taxa distributed in the borders of Kaçkar Nati̇onal Park (Ri̇ze)
- Tez No: 394452
- Danışmanlar: PROF. DR. VAGİF ATAMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile Rhododendron L. (Ericaceae) taksonları moleküler sistematik yönden araştırıldı. İncelenen bitki materyalleri 2013-2014 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları ile toplanmıştır. Toplanan örnekler önce geleneksel yöntemlere göre tanımlamaları yapılarak her örnek herbaryum örneği haline dönüştürülmüştür. Daha sonra, ITS profillerinin belirlenmesi amacı ile her örnekten alınan yaprak örneklerinden uygun yöntemler ile DNA izolasyonu yapılmıştır. Örneklere ait ITS bölgesi, evrensel primerler kullanılarak PCR yoluyla çoğaltılmıştır. Çoğaltılan DNA bölgelerinin baz dizin analizleri yapılmış ve MEGA 6.05 programı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu çalışılan örnekler arasında benzerlik ilişkisini ortaya koyan filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Moleküler verilerden elde edilen sonuçlar, morfolojik karakterlere dayalı kümeleme analiz sonuçları ile karşılaştırılmış ve çalışılan taksonlar arasındaki ilişkiler tam olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Rhododendron L. (Ericaceae) taxa were investigated with respect to molecular systematics. Plant materials used in the study were collected from fields between 2013-2014. These specimens were firstly identified according to traditional methods and each species stored in herbarium as taxa. Genomic DNA's then were isolated from healthy leaves to identify ITS patterns of each samples. ITS region of the examined samples were amplified by using universal primers and then sequenced. Amplified ITS bands were aligned and analyzed by using MEGA 6.05 software. Phylogenetics tree were formed in order to explain genetic relationship among the taxa. Molecular evidences inferred from sequencing data were compared with population aggregation analysis's results based on the morphological characters to reveal accurate relationship among studied taxon.