Allojenik kemik iliği nakli yapılan hastalarda kimerizm, (MDSC) ve sağkalım ile miyeloid kökenli baskılayıcı hücreler (mdsc) arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between chimerism, gvhd and survival and myeloid derived suppressor cells (MDSC) in patients with allogenic bone marrow transplantation
- Tez No: 617483
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Miyeloid kökenli baskılayıcı hücreler (MDSC), myeloid hücrelerin tam olarak tanımlanmış bir alt grubu olmaktan ziyade matür hücrelere farklılaşmaları engellenmiş aktive immatür hücrelerin oluşturduğu, monosit ve granülosit alt kümeleri içeren heterojen bir topluluktur. Miyeloid türevli baskılayıcı hücreler (MDSC), efektör T hücresi tepkilerini baskılayabilen ve düzenleyici T hücrelerinin (Treg) gelişimini teşvik edebilen düzenleyici hücre popülasyonlarıdır. Nakil sonrası miyeloid hücrelerin hızlı genişlemesi göz önüne alındığında, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin bu üyelerinin, nakil sonrası erken bağışıklık ortamına önemli katkıları olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, Allojenik kemik iliği nakli yapılan hastalarda donör kaynaklı kök hücre yapılanma (kimerizm) oranı, GVHD ve sağkalım ile miyeloid kökenli baskılayıcı hücreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı Kemik İliği Nakil Ünitesinde Aralık 2017- Eylül 2018 tarihleri arasında Allojenik kemik iliği nakli (AKHN) yapılan 15 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda 15 hastanın engrafman (e) sonrası e0., e30., e60., ve e90. günlerinde alınan kanlarından akım sitometri cihazı ile CD11b, HLA-DR, CD14, CD66b, CD15, CD33, CD45 antikorları kullanılarak PMN-MDSC ve M-MDSC hücrelerin analizi fenotipik olarak yapılmıştır. Çalışmamızda 100 günlük sağkalımı tamamlayan hastalarda, M-MDSC değişkeninde engrafmanın e30. gün ölçümünün ortanca değeri engrafmanın gerçekleştiği e0.
Özet (Çeviri)
Myeloid-derived suppressor cells (MDSCs) are a heterogeneous collection of monocyte and granulocyte subsets of activated immature cells that are prevented from differentiating into mature cells rather than a fully defined subset of myeloid cells. Myeloid-derived suppressor cells (MDSCs) are regulatory cell populations capable of suppressing effector T cell responses and promoting the development of regulatory T cells (Tregs). Taken into account the rapid expansion of myeloid cells after transplantation, it was thought that these members of the innate immune system could have important contributions to the early immune setting after transplantation. The aim of this study was to investigate the relationship between donor stem cell structure (chimerism) rate, GVHD and myeloid suppressor cells with survival in patients with allogeneic bone marrow transplantation. Fifteen patients who had allogeneic bone marrow transplantation between December 2017 and September 2018 in the Department of Hematology Bone Marrow Transplant Unit of Erciyes University Faculty of Medicine were included in the study. In our study, taken 15 patients' blood in the days of e0., e30., e60., and e90 after engrafment (e) by using the flow cytometric device ,PMN-MDSC and M-MDSC cells were analyzed phenotypically using CD11b, HLA-DR, CD14, CD66b, CD15, CD33, CD45 antibodies. In our study, in patients completing a 100-day survival, in M-MDSC variable engraftment e30.