Onkoloji hastalarında anksiyete ve depresyon düzeyinin manevi bakım gereksinimine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of anxiety and depression level on spritual care need for the oncology patients
- Tez No: 617484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma onkoloji hastalarında anksiyete ve depresyon düzeyinin manevi bakım gereksinimine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapıldı. Araştırma İstanbul ili sınırları içinde bulunan; tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin sunulduğu İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde Şubat 2019-Mart 2019 tarihleri arasında hastanenin ayaktan kemoterapi ünitesine ve yatan hasta katlarına kemoterapi uygulanmak üzere başvuran, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 390 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri Hasta Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile Manevi Bakım Gereksinim Ölçeği kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile anket kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi, Q-Q grafikler ve histogramlar ile değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin iki grup arası değerlendirmelerinde Student-t testi kullanıldı. Niceliksel verilerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, farklılığa neden olan grubun tespitinde ise yine Tukey HSD post-hoc testi kullanıldı. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Ölçek puanlarının ve sosyo-demografik özelliklerin MBG Ölçeği toplam puanına etkisinin incelenmesi amacıyla Doğrusal Regresyon Analizi kullanıldı. Bu çalışmada onkoloji hastalarının anksiyete ve depresyon düzeyleri ile manevi bakım gereksinimi arasında bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive correlational study to investigate the effect of anxiety and depression levels on the need for spiritual care in oncology patients. The research is located in the province of Istanbul; diagnosis, treatment and care services were provided at the Istanbul University Oncology Institute between February 2019 and March 2019 with 390 patients who came to the outpatient chemotherapy unit and inpatient floors of the hospital and applied for chemotherapy and accepted to participate in the study. Data were collected by using the Patient Information Form, Hospital Anxiety and Depression Scale, and Spiritual Care Requirement Scale. SPSS 21.0 package program was used for data analysis. The suitability of the variables to normal distribution was evaluated by Shapiro Wilks test, Q-Q graphs and histograms. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation) as well as quantitative data between the two groups were used to evaluate the study data. One Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) test was used for the evaluation of more than two groups of quantitative data, and Tukey HSD post-hoc test was used for the determination of the group causing the difference. Pearson Correlation Analysis was used to evaluate the relationship between scale scores. Linear Regression Analysis was used to examine the effect of the scale scores and socio-demographic characteristics on the total score of the MBG Scale. In this study, no relationship was found between the anxiety and depression levels and the need for spiritual care of oncology patients.