Dini edebiyat açısından Mavera dergisi (80-163. sayılar) incelemesi
Analysis of Mavera magazines (80-163 volumes) according to religious content
  1. Tez No: 617487
  2. Yazar: PÜREN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
1976'dan 1990'a kadar 14 yıl boyunca yayınlanan Mavera dergisi İslami edebiyat alanında dönemine damga vuran bir edebiyat dergisidir. Bu çalışmamızda 80 - 163. Sayılar dini edebiyat açısından detaylı incelenmiştir. Derginin kurucuları arasında Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Ersin Nazif Gürdoğan, Hasan Seyithanoğlu başlıca anılan isimlerdendir. Yedi Güzel Adamın Müslüman sanatçı duyarlılığıyla derlediği Mavera sayılarının zamanla okuyucu kitlesi arasında kolektif bir ruh halini aldığı tespit edilmiştir. Mavera dergilerinin bir mektep işlevini üstlendiğinin üzerinde durulmuştur. Hem yurt içinde hem de yurt dışında ilgi odağı olan dergi, manevi değerlerine sahip çıkan yeni nesillerin oluşumunda aktif rol almıştır. Derginin kapanışına kadar olan süreçte İslami hassasiyetleri taşıyan şair ve yazarların yetişmesinde ve toplumun inşasında dini edebiyatın önemi vurgulanmıştır. Birbirinden kıymetli dergi yazarlarının kaleme aldığı edebi türlerin yanı sıra İslam coğrafyasının dertlerinin paylaşıldığı çeşitli yorumlu haberler, soruşturma ve röportajlarda da dini unsurların yoğun olarak ele alındığı gözlemlenmiştir. Dini ve tasavvufi muhtevasına ait kavramlar başlıklar altında örneklendirilmiştir. Sahip olduğu zengin dini muhteva sadece kendi döneminde değil günümüz İslami edebiyat dergilerine yön verecek nitelikte özgündür.
Özet (Çeviri)
Mavera Magazine, which was published for 14 years from 1976 to 1990, is a literary magazine that marked its period in the field of Islamic literature. In this study, 80 - 163. Numbers are examined in detail in terms of religious literature. Among the founders of the magazine are Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Ersin Nazif Gürdoğan and Hasan Seyithanoğlu. It was found that the Mavera numbers compiled by seven beautiful men with the sensitivity of a Muslim artist gradually became a collective mood among the readers. It was emphasized that Mavera Magazines act as a school. The magazine, which is the center of attention both at home and abroad, has played an active role in the formation of new generations that have maintained their spiritual values. The importance of religious literature in the construction of society and the development of poets and writers carrying Islamic sensitivities during the period until the closing of the magazine was emphasized. In addition to the literary genres written by prominent journalists, various interpretative news, investigations and interviews in which the problems of Islamic geography were shared, it was observed that religious elements were intensively addressed. The concepts of religious and mystical content are exemplified under the headings. Its rich religious content is unique not only in its own time but also in the way that it can lead to today's Islamic literature magazines.