Dinî edebiyat açısından Mavera dergisi (1?80. sayılar) incelenmesi
Analysis of Mavera magazine (1 ? 80. volumes) according to religious content
  1. Tez No: 228217
  2. Yazar: ŞERİFE NİHAL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma ile 1976?1990 yılları arasında 163 sayı yayımlanmış olan Mavera adlı edebiyat dergisinin ilk 82 sayısı dinî edebiyat yönünden incelenmiştir. Çalışmamızın sağlam zemine oturması amacıyla öncelikle Türk dergicilik tarihine ve öne çıkan edebiyat dergilerine değinilmiş, ardından Mavera dergisini daha yakından tanımak için derginin kuruluş serüveni ve derginin bel kemiğini oluşturan kadro üzerinde durulmuştur.Dergilerin taranması sonucunda, temel İslâmî ve tasavvufî kavramların Mavera'nın muhtevasında sıkça yer aldığı tespit edilmiştir.Dergide edebî ürünlerin yanı sıra, dünya olayları ve özellikle Müslümanların yaşadığı sıkıntılar ile ilgili haberler ve yorumlara, çeşitli konularda yapılmış oturum, röportaj ve soruşturmalara da yer verildiği görülmüştür.14 sene boyunca kesintisiz olarak yayımlanan Mavera, nitelikli edebî ürünleriyle, Türk Edebiyat Tarihi açısından önemli bir konuma sahiptir.
Özet (Çeviri)
With this study, the Mavera?s first 82 volume, a magazine which had been published between 1976-1990 by 163 volumes, has been analyzed according to religious content. In our study firstly the history of turkish magazine publishing and some leading magazines has been referred and then to know Mavera better the phases of its foundation and its main author staff has been mentioned.By examing these volumes, it has been determined that the basic Islamic and sufistic notions frequently lie in the content of Mavera.Beside news about literature works there has also been interviews ,news and comments about Muslim world.Mavera, which had been published for 14 years without any interruption has a significant role in the history of Turkish literature.