Sağlığın geliştirilmesinde sağlık iletişimi ve sosyal medya kanallarının rolü
The role of health communication and social media channels in health development
- Tez No: 617538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, iletişim teknolojilerinde yaşanan dönüşüm süreci neticesinde ortaya çıkan sosyal medya kanallarının kullanımının kar amacı gütmeyen Sağlık Bakanlığı'na bağlı Gebze Fatih Devlet Hastanesi bünyesinde nasıl ilerlediğidir. BoomSocial 2019 sosyal medya veri analizine göre elde edilen bilgiler ışığında sosyal medyayı en etkin kullanan özel sağlık grupları ile kamu hastanesinin kıyaslaması ile devam eden araştırmada iki sektörün kesiştiği ve ayrıldığı noktalar gerçekleştirilen literatür çalışmaları ile ele alınarak sosyal medyanın sağlık hizmeti sektörüne kazandırdıkları ve oluşturduğu riskler değerlendirilmiştir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak içerik analizinden yararlanılmıştır. İçerik analizi yöntemi ile kamu Gebze Fatih Devlet Hastanesinin sosyal medya hesapları incelenmiş, elde edilen bilgiler içerik yönünden ele alınarak ulaştırılması hedeflenen iletiler özetlenerek açıklanmaya çalışılmıştır. İçerik analizi ile ulaşılan bilgilerin daha derin anlamları ortaya çıkarılmakta ve bulgular üzerine daha fazla yoğunlaşılmaktadır. Araştırmada Sağlıkta Dönüşüm Programının sağlık iletişimine olan katkısına değinmek amacıyla farklı Bakanlık Yayınları incelenmiş ve toparlanarak açıklanmıştır. Çalışmanın sonucunda avantajları ve dezavantajları tartılan sosyal medya kanallarının sağlık iletişiminin kurulmasında önemli bir rol üstlendiği, fakat hem kamu hem de özel sağlık hizmeti sunucularında geliştirilmesi ve daha kapsamlı değerlendirmeler ile ele alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Content analysis is to summarize and explain the messages that are aimed to be conveyed by the information obtained through literature surveys in terms of content. In literature research, deeper meanings of the information obtained by content analysis are revealed and more attention is focused on the findings. The aim of this study is how the use of social media channels is progressing in Gebze Fatih State Hospital in the area of the Ministry of Health, which is not-for-profit. According to BoomSocial 2019 social media data analysis, the intersection and separation of two sectors with private health groups that use social media most effectively with public hospitals were evaluated and the risks posed by social media to the health service sector were evaluated. Social media accounts of public Gebze Fatih State Hospital were analyzed by content analysis method. In order to address the contribution of Health Transformation Program to health communication, different Ministry Publications have been examined and summarized. As a result of this study, it is thought that social media channels, whose advantages and disadvantages are weighed, play an important role in establishing health communication and should be developed in both public and private health service providers and should be handled with more comprehensive evaluations. In the study, content analysis was used as a research method.