Anksiyete bozukluğu olan hastalarda fiziksel performans, kas kuvveti, esneklik, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of physical performance, muscle strength, flexibility, physical activity and quality of life in patients with anxiety disorder
  1. Tez No: 617596
  2. Yazar: UFEYRA ARSLANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. SİBEL EYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Anksiyete Bozukluğu Olan Hastalarda Fiziksel Performans, Kas Kuvveti, Esneklik, Fiziksel Aktivite ve Yaşam Kalitesinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmada anksiyete bozukluğu olan hastalarla sağlıklı olanlar arasında fiziksel performans, kas kuvveti, esneklik, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya psikiyatri hekimi tarafından anksiyete bozukluğu tanısı konulmuş, 18-55 yaş arası 28 hasta ve kontrol grubu olarak anksiyete bozukluğu olmayan 28 kişi dahil edilmiştir. Fiziksel performans“Kısa Fiziksel Performans Testi”, kas kuvvetleri“El ve Sırt-Bacak Dinamometresi”, esneklik“Otur-Uzan Testi”, fiziksel aktivite“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi”, yaşam kalitesi“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak incelenmiştir. SPSS 23.0 programı ile uygun istatistiksel analizler yapılarak veriler sunulmuştur. Bulgular: Çalışmada anksiyete ve kontrol grupları arasında cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi, medeni durum, öğrenim durumu, ekonomik durum, çalışma durumu ve alkol kullanma durumu açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Anksiyete grubunda kontrol grubuna göre aktif sigara kullanma durumu anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,02).
Özet (Çeviri)
Investigation of Physical Performance, Muscle Strength, Flexibility, Physical Activity and Quality of Life In Patients with Anxiety Disorder Aim: In this study, we aimed to report and compare the changes of performance, muscle strength, flexibility, physical activity and quality of life parameters between Patients with Anxiety Disorder and without the disorder. Method: This study included 28 patients aged between 18-55 years who were diagnosed with anxiety disorder and 28 people with no anxiety disorder as the control group. Physical performance was assessed“Short Physical Performance Test”, muscle strength was assessed“Hand and Back-Leg Dynamometer”, flexibility was assessed“Sit-Lie Test”, physical activity was assessed“International Physical Activity Questionnaire”, quality of life was assessed“SF-36 Quality of Life Scale”were used seperately. SPSS 23.0 program is used for statistical analysis. Results: There were no significant differences between the anxiety disorder and control groups in terms of gender, age, body mass index, marital status, educational status, economic status, working status and alcohol use status. In the anxiety group, active smoking status was significantly higher than the control group (p=0,02).