Katarakt cerrahisi geçirecek hastalarda ameliyat öncesi kaygı düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting preoperative anxiety levels in patients through cataract surgery
  1. Tez No: 617622
  2. Yazar: ÇIĞLA ARSLANKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, göz kliniğinde katarakt cerrahisi geçirecek hastalarda ameliyat öncesi kaygı düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini Kasım 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul Avrupa yakası Şişli İlçesinde katarakt cerrahisi geçirmek üzere göz sağlığı merkezine gelen 200 katarakt hastası oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine katarakt cerrahisi geçirmek üzere merkeze yatan; çalışmaya katılmaya istekli; duyuşsal, bilişsel ve iletişim kurmayı engelleyen herhangi bir sorunu olmayan; gönüllü hastalar alındı. Etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan hastalara açıklama yapıldı ve yazılı izinleri alındı. Ameliyattan önce hastaların sosyodemografik verileri içeren“Bilgi Formu”ile kaygı düzeylerini belirlemek üzere STAI FORM TX-1 ve STAI FORM TX-2 Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri kullanıldı. Anketler hastalara verilerek yüz yüze görüşme yöntemi ile dolduruldu, veri toplama ortalama 15-20 dakika sürdü. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, Statistical Packages for the Social Sciences (SPSS 21,0) paket programı kullanılarak elde edildi.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (Frekans, yüzdelik dağılım) ve niteliksel verilerin gruplar arası dağılımlarını kıyaslamada t-Testi ve ANOVA Testi kullanıldı. Yapılan analiz sonucunda sosyodemografik özelliklerden cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, katarakt hakkında bilgi sahibi olma, hangi gözden katarakt cerrahisi geçireceği, ailede katarakt cerrahisi geçirme durumu, psikolojik destek alma durumu ve ameliyat hakkında bilgi alma durumu değişkenlerine göre durumluk kaygı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study to evaluate the factors affecting preoperative anxiety levels in patients undergoing cataract surgery in the ophthalmology clinic. The sample of the study consisted of 200 cataract patients who came to the eye service for the cataract operation in Şişli district of European side of Istanbul between November 2018 and February 2019, willing to participate in the study, voluntary patients without any sensory, cognitive and communication problems. The data collection process and the data form including demographic data were conducted with the questionnaire method and the application time was approximately 15-20 minutes. STAI FORM TX-1 and STAI FORM TX-2 State and Trait Inventory were applied to the patients before surgery. The data obtained from the study were analyzed by using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 21.0). T-Test and ANOVA Test were used to evaluate the data in terms of number and percentage, descriptive statistical methods (frequency, percentage distribution) and to compare the distribution of qualitative data between groups. There is a significant difference between the trait anxiety inventory scores within the scope of the research, sociodemographic characteristics such as age, marital status, education status, social security, cataracts, where you have previously had information about cataracts, which eye you will be operating, whether there is a cataract operation in the family, psychological support status, status of getting information about surgery variables.