Radyal arter kateterizasyonuna ilişkin konfor ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison the levels of comfort and anxiety related to radial artery catheterization
- Tez No: 617704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Psikiyatri, Nursing, Cardiology, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, radyal arter yoluyla koroner anjiyografi yapılan hastaların girişim öncesi ve sonrası dönemde konfor ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılarak, aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın örneklemini Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde Mart-Haziran 2019 tarihleri arasında radyal arter yoluyla koroner anjiyografi yapılan 107 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Genel Konfor Ölçeği ve Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Pearson korelasyon analizi, t-test, ANOVA testi ve Post Hoc testlerinden LSD test kullanılmıştır. Hastaların girişim sonrası dönemdeki konfora ilişkin algılarının (ferahlama, rahatlama ve sorunların üstesinden gelme), girişim öncesi dönemdeki konfora ilişkin algılarından yüksek olduğu belirlendi. Bununla birlikte hastaların girişim öncesi dönemdeki durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin girişim sonrası dönemdeki durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinden yüksek olduğu belirlendi. Araştırmada girişim öncesi ve sonrası dönemlerde sürekli kaygının konfora ilişkin ferahlama, rahatlama ve sorunların üstesinden gelme alt boyutları ile negatif yönlü ilişkili olduğu; durumluk kaygının ise sadece ferahlama ile negatif yönlü ilişkili olduğu belirlendi. Kadınların sürekli kaygı düzeylerinin erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlendi. Yaşı büyük olan hastaların“sorunların üstesinden gelme”düzeyi küçük yaş gruplarından anlamlı şekilde yüksek bulundu.“Fazla kilolu”hastaların girişim öncesi“ferahlama”ve“rahatlama”algı düzeyleri ile girişim sonrası“rahatlama”algı düzeyleri“normal kilolu”ve“obez”hastalara göre yüksek bulundu. Girişim öncesi dönemde“ferahlama, rahatlama ve sorunların üstesinden gelme”algı düzeyleri vegirişim sonrası dönemde“rahatlama”algı düzeylerinin“Evli”hastalarda daha yüksek olduğu sağlandı. Girişim öncesi durumluk kaygı ve sürekli kaygı ile girişim sonrası sürekli kaygının üniversite mezunlarında en düşük düzeyde olduğu belirlendi. Daha önce kalp ameliyatı geçiren hastalarda girişim öncesi durumluk kaygı düzeyinin, daha önce kalp ameliyatı geçirmeyen hastalara oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. Günde 6 ve daha fazla ilaç alan hastaların girişim öncesi sürekli kaygı düzeylerinin ilaç almayan ve dört ya da daha az ilaç alan hastalardan yüksek olduğu belirlendi. Bu araştırma sonuçlarına göre, hemşirelerin koroner anjiyografi uygulanacak hastaların konfor ve kaygı düzeylerini değerlendirerek hastaları bilgilendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the levels of comfort and anxiety in patients who underwent coronary angiography via the radial artery in the preoperative and postoperative period and to reveal the relationship between them. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 107 patients who underwent coronary angiography via radial artery at Okan University Hospital General Surgery Department between March and June, in 2019. Patient information form, General Comfort Scale and State-Trait Anxiety Inventory were used to collect the research data. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Pearson correlation analysis, t-test, ANOVA test and Post Hoc test LSD test were used. Patients' perceptions of comfort in the postoperative period (relief, relaxation and overcoming problems) were higher than the perceptions of comfort in the preoperative period. However, preoperative state and trait anxiety levels of patients were higher than postoperative state and trait anxiety levels. In the study, it was found that continuous anxiety in preoperative and postoperative periods was negatively related to relief, relaxation and overcoming problems; and state anxiety was only negatively related to relief. Women's anxiety levels were significantly higher than men's. The level of overcoming the problems of the older patients is significantly higher than the younger age groups. Preoperative relief and relaxation levels of overweight patients and postoperative relief perceptions are higher than normal weight and obese patients. In the preoperative period, relief, relaxation and overcoming of the problems and postoperative relief are higher in married patients. Preoperative state anxiety and post-traumatic anxiety were the lowest among university graduates. The level of preoperative state anxiety was significantly higher in patients who had previously undergone cardiac surgery than patients who had not undergone heart surgery before. Preoperative trait anxiety levels of patients receiving 6 or more drugs a day were found to be higher than those who did not take for or more drugs. Nurses are advised to inform patients about the comfort and anxiety levels of patients undergoing coronary angiography.