Özel bir hastane sağlık çalışanlarının uyku kalitesi ile ruhsal belirtiler arasındaki ilişki
Sleep quality and mental status symptoms in a private hospital
- Tez No: 617703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Kocaeli ili Gebze ilçesinde faaliyet gösteren özel bir hastanede sağlık çalışanlarında uyku kalitesi ve ruhsal durum belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Anadolu Sağlık Merkezinde bulunan 124 doktor, 266 hemşire ve 220 teknisyen/tekniker olmak üzere toplam 610 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü %95'lik güven aralığı ile hesaplanmış olup 120 kişi bulunmuştur. Veriler Ekim 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. ''Kişisel Bilgi Formu“, ”Pittsburgh İnsomni Derecelendirme Ölçeği“, ”Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCR 90)" kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), Student t testi, One-Way Anova testi ,Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
LEEP QUALİTY AND MENTAL STATUS SYMPTOMS İN A PRİVATE HOSPİTAL This study was carried out as a descriptive and cross-sectional study in order to examine the relationship between sleep quality and mental status symptoms in a private hospital in Gebze, Kocaeli. The study population consisted of 124 doctors, 266 nurses and 220 technicians / technicians 610 healthcare workers in total in Anadolu Medical Center. The sample size was calculated with a confidence interval of 95% and found to be 120. The data were collected between October 2018 and January 2019 by using“Personal Information Form ”,“ Pittsburgh Insomnia Rating Scale ”and "Psychological Symptom Check Test (SCR 90). For the analysis of the data, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) when evaluating study data; Student's t-test was used for the comparison of two groups with normal distribution of quantitative data, and One-Way Anova test was used for the comparison of three and more groups. The Mann Whitney U test was used for the comparison of two groups of quantitative data that did not show normal distribution and Kruskall Wallis test was used for the comparison of three and more groups.