14-18 yaş arası adolesan voleybolcularda kuadriceps femoris kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın statik denge , endurans ve propriosepsiyon üzerine etkileri.
The effects of kinesiological banding applied to quadriceps femoris muscle on static balance, endurance and propriosepsion in adolescent volleyball players between 14-18 years.
- Tez No: 617719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 14-18 yaş arası adolesan voleybolcularda kuadriseps femoris kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın denge, endurans ve propriosepsion üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Araştırmaya 14-18 yaş arası adölesan erkek toplam 20 voleybol oynayan sporcu dahil edildi. Sporcuların kuadriseps kasını fasilite etmek amacı ile fasitilasyon kinezyolojik bantlama (KB) yapıldı. Sporcuların statik denge performansları 'Tek bacak üzerinde durma testi' ,enduransı 'Single leg squat testi' ve 'Lunges Testi' ile propriyosepsiyon duyusu ise'Kapalı Kinematik Açı Reprodüksiyon Testi' ile bantlama öncesi ve bantlamadan 48 saat sonra değerlendirildi. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of kinesiologic taping performed to quadriceps muscle on balance, endurance and proprioception in volleyball players aged 14-18 years. A total of 20 male volleyball players included in the study. Kinesiologic taping (BP) was performed to facilitate the quadriceps femoris muscle of the athletes. Static balance performance of the athletes 'Standing on one leg test', endurance 'One-Foot Squat Test' and 'Squat Test' and proprioception with 'Closed Kinematic Angle Reproduction Test' before taping and 48 hours after taping we evaluated. SPSS 22.0 program was used for the statistically of the data. In terms of balance parameters, showed a significant decrease in the number of closed eyes after right lower extremity and right lower extremity banding.