Mikro aranın el becerisine olan etkisinin EMG sinyal değişimi kullanılarak incelenmesi
An investigation of the effect of micro-break on hand skills by using electromyography signal
- Tez No: 617736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZKESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tutma-kavrama-bırakma gibi önemli aktiviteleri yapabilen el el bileği kompleksi, vücudun en önemli organıdır. Elin bu noktadaki en belirleyici aktivitesi kavramadır. Çalışmamızın amacı özellikle endüstriyel alanda işgücü noktasında oldukça önemli olan el bileği bölgesinin, Mesleki Kas İskelet Sistemi Hastalıkları (MKİH)'dan korunması noktasında verilecek mikro-ara süresine bağlı olarak el becerisinin etkilenimini incelemektir. Çalışmaya 119 birey alınmış, bireyler rasgele olacak şekilde aralıksız, 1 dk ara ve 2 dk ara ile çalışan mikro-ara gruplarına dahil edilmişlerdir. EMG ölçümü öncesi ve sonrasında Purdue Pegboard test bataryası ile el becerisi ölçümü yapılmıştır. EMG ölçümü 10 dk ve 10/5 kg ağırlık kullanılarak, BIOPAC MP36 model (Biopac Systems, Santa Barbara, CA, USA) cihaz ile fleksör ve ekstansör kas grubundan iki kanal olacak şekilde yapılmış; ağırlık için ise aynı cihazın dinamometresi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hand-wrist complex is the most important organ of the body. The most decisive activity of the hand at this point is the grip activity. The aim of our study is to investigate the effect of the wrist region, which is very important in the field of labor in industrial area, depending on the micro-break period to be given at the point of protection from Occupational Musculoskeletal Diseases. 119 individuals were included in the study and the individuals were randomly assigned to the micro-break groups working with 1 min interval and 2 min intervals. Skill measurements were made with Purdue Pegboard test battery before and after EMG measurement. The EMG measurement was performed using the BIOPAC MP36 model with a weight of 10 min and 10/5 kg. For the weight, the dynamometer of the same device is used.