Serebral palsi'li çocuklarda spirometri ile yapılan solunum egzersizlerin fonksiyonel bağımsızlık, pulmoner fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effect of spirometry respiratory exercises on functional independence, pulmonary functions and quality of life in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 617773
  2. Yazar: ABDULSAMET SAİT BARDAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADİME KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsili çocuklarda spirometri ile yapılan solunum egzersizlerin pulmoner fonksiyonların üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 7-18 yaş aralığındaki 20 kişi katılmıştır. Hastalar reşit olmadığı için velilerinin katılımıyla rasgele (kart yöntemi ile; mavi ve kırmızı kart seçimi) şekilde 2 gruba ayrıldı. İlk gruba 8 hafta boyunca haftada 2 gün fizyoterapi programı ile incentive spirometresi solunum egzersizi uygulandı. İkinci gruba ise 8 hafta boyunca haftada 2 gün sadece fizyoterapi programı verildi. Çalışmada yaşam kalitesini değerlendirmede; Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği( ÇİYKO): (Pediatric Quality of Life Inventory = PedsQL), fonksiyonel bağımsızlığı değerlendirmede; Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (PFBÖ): (Functional Independence Measure for Children =WeeFİM) kullanıldı. Pulmoner kapasite ölçümü için Contec spirometer sp 10 spirometre kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of spirometry on pulmonary functions in children with cerebral palsy. Twenty people between the ages of 7-18 participated in the study. The patients were randomly divided into two groups (card method; blue and red card selection) with the participation of their parents because they were underage. The first group received physiotherapy program incentive spirometry breathing exercise for 8 weeks 2 days a week. The second group received physiotherapy only twice a week for 8 weeks. In evaluating the quality of life in the study; The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) was used to assess functional independence; Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) was used. Contec spirometer sp 10 spirometer was used for pulmonary capacity measurement.