Türk propolisinin çeşitli sirkelerde çözünürlüğünün incelenmesi
Investigation of the solubility of turkish propolis in various types of vinegar
  1. Tez No: 617852
  2. Yazar: BERRA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Propolis, bal arıları tarafından ağaç ve bitkilerden toplanılarak oluşturulan, doğal, son derece kompleks içeriğe sahip reçinemsi bir arı ürünüdür. Flavonoidler ve fenolik bileşikler propolisin biyolojik aktivitesinden sorumlu olan ana bileşenlerdir ve toplanılan bölgeye göre çeşitlilik göstermektedir. Sirke, üzüm, elma gibi şekerli meyvelerin öncelikle alkolik fermantasyonla etanole, daha sonra etanolün asetik asit bakterileri tarafından asetik asite yükseltgenmesiyle oluşan çözeltidir. Propolis ham halde kullanamadığından dolayı, çeşitli ekstraksiyon işlemlerinden geçirildikten sonra kullanılmalıdır. Farklı çözücüler farklı bileşenleri ekstrakte edeceği için propolis ekstraksiyon yöntemi, propolisin aktivitesini etkilemektedir. Propolisi ekstrakte etmek için su, metanol, etanol, kloroform, diklorometan, eter ve aseton gibi çeşitli çözücüler kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan propolisin, organik üzüm, elma, nar sirkesi ve ticari üzüm, elma, nar ayrıca beyaz sirke ile ekstraktları hazırlanılarak toplam polifenol, flavonoid içerik ve demir indirgeyici güç tayinleri yapılarak propolisin hangi sirke içerisinde en iyi çözündüğünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, propolisin en iyi antioksidan etkiyi organik üzüm sirke çözücüsünde gösterdiği, bunu sırasıyla beyaz sirke, ticari üzüm sirkesi, ticari elma sirkesi, organik nar sirkesi, ticari nar sirkesi ve organik elma sirkesinde çözücüsünde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Propolis is a natural, highly complex resinous bee product produced by honey bees collected from trees and plants. The main constituents responsible for it's biological activity are flavonoids and phenolic compounds and vary according to the collected region. Vinegar is a solution obtained by oxidation of sugary fruits such as grapes, apples to alcoholic fermentation in the first stage, then acetic acid. Propolis is not used in its raw form. Therefore, propolis should be used after various extraction. The propolis extraction method affects the activity of propolis because various solvents will extract different components. Various solvents such as water, methanol, ethanol, chloroform, dichloromethane, ether and acetone are used to extract the propolis. The purpose of this study is to extract propolis which is collected from various regions of Turkey by apple, grape and pomegranate vinegars produced naturally and the same types of vinegar bought commercially.Thus, the solubility of polyphenols and flavonoids responsible for antioxidant activity, concentration of total polyphenols, flavonoid and iron reducing power in extracts by vinegars propolis will be examined and then compared. As a result of the study, the best antioxidant propertiy of propolis is found best in that of dissolved in organic grape vinegar, It was concluded that it was soluble in white vinegar, commercial grape vinegar, commercial apple vinegar, organic pomegranate vinegar, commercial pomegranate vinegar and lastly organic apple vinegar, respectively.