Sağlık çalışanlarının ötanaziye bakışı(doktor, hemşire ve sağlık teknikerleri)
Health employees' perspecti̇ves on euthanasi̇a (doctors, nurses and health techni̇ci̇ans)
  1. Tez No: 617851
  2. Yazar: HACİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının (Doktor, Hemşire ve Sağlık teknikerleri) Ötanaziye İlişkin görüşlerini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Üsküdar Devlet Hastanesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 3 hastaneden; 376 kişi üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sağlık Çalışanları Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 programı kullanılmış ve güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi olarak Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the views of health workers (doctors, nurses and health technicians) about euthanasia. Research, Istanbul Haydarpasa Numune Training and Research Hospital, Siyami Ersek Chest Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital and Üsküdar State Hospital, who agreed to participate in the study and a total of 3 hospitals; Made on 376 people. Health Workers Information Form "was used as data collection tool. Data analysis SPSS 25 program was used and the confidence interval was determined as 95%. In the evaluation of the data; Descriptive statistics, Chi-Square test was used as the significance test of the difference between two means.