Çocuklarda kan alımı sırasında kullanılan kaleydoskop ile dikkatin başka yöne çekilmesinin işlem sırasında hissedecekleri ağrı algısına etkisi
The effect of distraction on the perception of the pain during the operation with the kaleidoscope used in blood collection in children
  1. Tez No: 617854
  2. Yazar: BEYHAN TURKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklarda kan alımı sırasında kullanılan kaleydoskop ile dikkatin başka yöne çekilmesinin işlem sırasında hissedecekleri ağrı algısına etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini 30.05.2019-30.06.2019 tarihleri arasında Trabzon il merkezinde bulunan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü kan alma birimine gelen 7-12 yaş grubu çocuklar oluşturdu. Örneklemini araştırıma kriterlerine uygun olarak seçilen 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 çocuk oluşturdu. Verilerin toplanmasında çocukların özelliklerini belirlemek için tanıtıcı bilgi formu ve çocukların ağrı düzeyini değerlendirmek için Wong Baker Ağrı Skalası kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren nicel verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız örnekler t testi, grup içi işlem öncesi ve işlem sonrası karşılaştırmaların tamamında eşli örnekler t testi kullanıldı. Kategorik verilerin gruplara göre incelenmesinde ise Ki-kare testi kullanıldı. Ağrı puanları çocuk, hemşire ve ebeveyn olarak 3 başlıkta incelendi ve bu değerler arasındaki uyum Kendall W uyum katsayısı ile değerlendirildi. Nicel veriler için sonuçlar ortalama±standart sapma, kategorik veriler için ise sonuçlar frekans (yüzde) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of distracted attention with the kaleidoscope used during blood collection on the perception of pain in children. The population of the study consisted of children between the ages of 7-12 who came to the Blood Collection Unit of Kanuni Education and Research Hospital in Trabzon city center between 30.05.2019-30.06.2019. A total of 60 children (30 experimental and 30 control groups) were selected according to the research criteria. Data were collected using the“information form”to determine the descriptive characteristics of the children and the“Wong Baker Pain Scale”to assess the pain level of the children. In the evaluation of the data, independent samples t test was used for the comparison of the quantitative data showing normal distribution, and paired samples t test was used in all pre- and post-procedure comparisons within the group. Chi-square test was used to analyze categorical data according to groups. Pain scores were evaluated under three headings as child, nurse and parent and the agreement between these values was evaluated with Kendall W coefficient. Results were expressed as mean, standard deviation for quantitative data, and frequency (percentage) for categorical data.