Flash-free bonding sistemlerinin dental plak retansiyonu ve mikrobiyal flora üzerine etkilerinin incelenmesi ve bonding sürelerinin karşılaştırılması
Evaluation of the effects of flash-free bonding systems on dental plaque retention and microbial flora and comparison of bonding times
- Tez No: 617866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni geliştirilen kendinden adezivli APC Flash-Free seramik braketlerin dental plak retansiyonu ve mikrobiyal flora üzerine etkilerinin incelenmesi ve bonding sürelerinin karşılaştırılmasıdır. Yaş ortalamaları 14,7 ± 1,2 yıl olan 20 hastaya (11 kız, 9 erkek) bölünmüş ağız çalışması dizaynına uygun olarak APC Flash-Free ClarityTM Advanced seramik braketler (APC-FF-CA) ve konvansiyonel ClarityTM Advanced seramik braketler (CA) self-etching primer sistem kullanılarak yapıştırılmıştır. Plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve periodontal cep derinliği (PCD) ölçümleri bonding uygulaması öncesi (T0), bonding uygulamasından 1 hafta sonra (T1) ve bonding uygulamasından 3 ay sonra (T2) yapılmıştır. T0 ve T2 zamanlarında supragingival plak örnekleri alınarak S.mutans ve L.casei bakterilerinin kantitatif incelemesi real-time polimeraz zincir reaksiyonu (real-time PCR) kullanılarak yapılmıştır. İki grup için de bonding süreleri kronometre aracılığıyla ölçülerek kaydedilmiştir. Mann-Whitney U testi, Friedman testi ve Wilcoxon testi istatistiksel analiz için kullanılmıştır. S.mutans ve L.casei bakteri sayılarının 3 aylık dönemde grup içi ve gruplar arası değişimleri anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). PI ve GI ölçümlerinin T0'dan T2'ye olan grup içi ve gruplar arası değişimleri anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of APC Flash-Free bonding systems on dental plaque retention and microbial flora and comparison of bonding times. Twenty patients (11 female, 9 male), whose mean age was 14.7 ± 1.2 years, underwent bonding with APC Flash-Free ClarityTM Advanced ceramic brackets (APC-FF-CA) and non-coated ClarityTM Advanced ceramic brackets (CA) with self-etching primer a split-mouth study design. Plaque index (PI), probing pocket depth (PPD), and gingival index (GI), were obtained at baseline (T0), 1 week after bonding (T1), and 3 months after bonding (T2). Supragingival plaque samples were obtained at T0 and T2. A quantitative analysis for S. mutans and L. casei was performed with real-time Polymerase Chain Reaction (real-time PCR). Bonding times for both groups were recorded by stopwatch. The Mann- Whitney U, Friedman and Wilcoxon tests were used for statistical comparison of the groups. There was no significant difference between S.mutans and L.casei bacterial adhesion within and between groups within 3 months (p >0.05). Intra and intergroup changes of PI and GI measurements from T0 to T2 were not significant (p>0.05).