Sosyal hizmet bakış açısından toplumun bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere ilişkin tutum ve davranışları: Manisa ili örneği
From the point of view of social work the atitudes and behaviors of the society towards i̇ndividuals using addictive substance: case of Manisa
- Tez No: 617898
- Danışmanlar: DOÇ. DERYA KAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada, biyopsikososyal model ve ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet perspektifi çerçevesinde toplumun bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik tutumları ve bu tutumları etkileyen etmenlerin incelenmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Manisa merkez olmakla beraber, örneklemini küme örnekleme yöntemiyle random olarak seçilmiş sekiz farklı mahalle oluşturmaktadır. 396 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada, konuyla ilgili literatür taranarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş soru formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Ailesinde ve yakın çevresinde alkol, uyuşturucu madde kullanan ve bağımlılık tedavisi görmüş birinin bulunması, katılımcıların Bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik birçok olumsuz tutum ve davranışını etkilediği tespit edilmiştir. Genel anlamda bakıldığında yakın çevresinde alkol ve uyuşturucu madde kullanan, bağımlılık tedavisi görmüş birisi bulunmayan katılımcıların bu bireylere yönelik olumsuz tutumları daha yüksektir. Katılımcıların sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanma durumu ile çocuk sahibi olmama durumunun da, Bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik birçok olumsuz tutum ve düşünceyi azalttığı bulunmuştur. Sonuç: Bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik ayrımcı tutumların en aza indirgenmesi, bu bireylerin temel hak ve hizmetlerden faydalanabilmesi için sosyal politikaların geliştirilmesi ve toplumun, bağımlılığın nedenleri, sonuçları ve tedavi süreci ile ilgili bilgilendirilmesi gerektiği öngörülmektedir. Madde bağımlılığı alanında bütüncül bir bakış açısına sahip olan, bağımlı bireyleri güçlendirmeyi ve sosyal işlevselliğini arttırmayı, kaynaklara erişimini kolaylaştırmayı, var olan dışlayıcı tutumlarla ve politik düzenlemelerle mücadele etmeyi hedefleyen sosyal hizmet müdahaleleri de bu sorunun çözümlenmesinde oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, attitudes towards individuals who use addictive substances and factors affecting attitudes will aim to examined within the framework of biopsychosocial model and anti - discrimination social work perspective. Material and Methods: : In the research, general screening model which is one of the quantitative research methods was used. The population of the study is the center of Manisa, but the sample consists of eight district randomly selected. Which were selected by cluster sampling metod. Study conducted with 396 participants, the questionarie have been used which created by researcher as per scanned literature about the subject . Data were analyzed using SPSS 25 software. Findings: It was found that the presence of a person who used alcohol, drugs and addiction treatment in his family and his immediate environment affected the participants' negative attitudes and behaviors towards individuals using addictive substances. Generally speaking, the participants who do not use alcohol or drugs or who have not been treated for addiction are more likely to have negative attitudes towards these individuals. It was found that the participants' smoking, alcohol and drug use status and non-having children status also reduces many negative attitudes and thoughts towards individuals using addictive substances. Results: It is forseen that ın order to minimize discriminatory attitudes towards individuals using addictive substances and to enable them to benefit from basic rights and services social policies should be develop and society should inform about the causes, consequences and treatment process of addiction. Social service interventions, which have a holistic perspective in the field of drug addiction, aim at empowering addicts and increasing their social functionality, facilitating access to resources, and combating existing exclusionary attitudes and political arrangements are also very important in solving this problem.