2011-2015 yılları arasında Ankara 2. Çocuk Mahkemesi'nde görülen dava dosyaları'ndaki çocuk suçluluğu profilinin incelenmesi
Investigation of the juvenile delinquency profile in the case files at ankara 2nd juvenile court between 2011-2015
- Tez No: 617912
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuk suçluluğu; çocuk ve suçluluk olarak toplum tarafından hiçbir zaman yan yana gelmemesi beklenen, dilenen iki kelime olup, kanunlarla suç olarak tanımlanmış davranışların çocuk tarafından gerçekleştirilmesidir. Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre 18 yaşın altındaki herkes çocuktur. Çocuk Mahkemeleri, esasen Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yargılanması gereken suçlarda çocuklar hakkında açılan davalara bakmakla görevlidir. Bu çalışmada Ankara 2. Çocuk Mahkemesi'nde yargılanmış ve 2011-2015 yılları arasında karara bağlanmış dava dosyaları incelenerek, çocukları suça sürükleyen faktörleri belirlemek ve çocuk suçluluğuna ait profil çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmamızın sonucunda 125 çocuk (%100) üzerinden yapılan değerlendirmede çocukların 106'sının (%84,8) erkek olduğu, 104'ünün (%83,2) 15-17 yaşları arasında olduğu, 19'unun (%20,2) suhsal veya fiziksel bir hastalığının olduğu, 37'sinin (%31,9) ailesinin parçalanmış-dağılmış aile olduğu tespit edilmiştir. Çocuk suçluluğu ile mücadelede eğitim, aile destek programları ve çocuğun sosyal yaşama yeniden kazandırılması çalışmaları çok önemlidir. Çalışma bulgularımız çocuk suçluluğunun tanımlanmasında değerli bulgular sunmakta olup, sorunun çözümünde yapılacak müdahaleler için ve konu hakkında yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalara veri tabanı olarak kullanılması çalışmanın amacına ulaşmasında önemli bir basamak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency; they are the terms that are never expected and wished come side by side, but also it is detemined as the crimes, which are defined by laws, and actualized by a child. According to the Universal Declaration of the Rights of the Child, anyone under the age of 18 is a child. The juvenile courts are primarily responsible for the proceeding against children for crimes that need to be tried by the Criminal Court of First Instance. In this study, the case files which were tried in Ankara 2nd Juvenile Court and decided between 2011 and 2015 were examined and it was aimed to determine the factors that lead children to crime and to draw a profile of juvenile delinquency. As a result of the study, 106 (84.8%) of the children were male, 104 (83.2%) were between the ages of 15-17 and 19 (20.2%) were evaluated in 125 (100%) children had a mental physical illness and 37 (31.9%) of them were broken down families. In the fight against juvenile delinquency, education, family suupport programs and efforts to bring the child back to social life are very important. The results of our study provide valuable findings valuable findings in the definition of juvenile delinquency, also it will be a great step and a database in order to take prevention to solve this problem.