Osteoporotik ratlarda vitamin E'nin mandibular kırık iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of vitamin E on mandibular fracture healing in osteoporotic rats
- Tez No: 617921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE BERRE KARÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vitamin E'nin hücre membranının yapısını korumakla görevli yağda çözünen bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Bununla beraber vitamin E'nin alt gruplarından olan alfa-tokoferol takviyesinin osteoporozlu kemikte kırık iyileşme sürecinde erken dönem kırık iyileşmesine olumlu etkisi olduğu literatürde belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, osteoporoz oluşturulmuş rat modellerinde vitamin E uygulanmasının mandibular kırık iyileşmesi üzerine etkisinin stereolojik olarak değerlendirilmesidir. Çalışma, overektomi uygulandıktan sonra 6 hafta beklenen 6-8 haftalık 32 adet dişi Wistar albino rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratların mandibula sağ bölgesinde, dişten mandibula tabanına uzanan tek taraflı standart vertikal osteotomiler oluşturuldu ve oluşturulan kırıklar özel mini plak ve vidalar ile sabitlendi. Ardından ratlar K-14, E-14, K-28 ve E-28 olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Bu gruplardan E-14 ve E-28 gruplarına sırasıyla 14 ve 28 gün boyunca zeytinyağında dilue edilmiş 60 mg/kg dozda vitamin E verildi. K-14 ve K-28 gruplarına ise sırasıyla 14 ve 28 gün boyunca zeytinyağı verildi. K-14 ve E-14 grupları 14. gün sonunda ve K-28 ve E-28 grupları 28. gün sonunda sakrifiye edilerek elde edilen mandibula örnekleri stereolojik olarak yeni oluşan kemik doku ve bağ doku açısından incelendi. Stereolojik analizler sonucunda E-14 ve E-28 gruplarında yeni kemik oluşumunun 14. ve 28. günde kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Benzer şekilde E-14 ve E-28 gruplarında yeni oluşan bağ doku hacminin de 14. ve 28. günlerde kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak, oral yoldan uygulanan vitamin E'nin ratlarda erken dönem mandibula kırıkları iyileşmesine olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. E vitamininin osteoporotik hastalarda kırık iyileşmesi üzerindeki etkisini araştırmak ve klinik kullanımını sağlamak için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Vitamin E is known to be a fat-soluble antioxidant that is responsible for maintaining the structure of the cell membrane. It has been reported in the literature that alpha tocopherol supplementation, a subgroup of vitamin E, has a positive effect on early fracture healing in osteoporotic bone fracture. The aim of this study is to stereologically evaluate the effect of vitamin E administration on mandibular fracture healing in osteoporotic rats. The study was performed on 6-8 weeks old 32 female Wistar albino rats, 6 weeks after ovariectomy. A unilateral standard vertical osteotomy was performed on the right side of the mandible, extending from the tooth to the mandibular basis for each animal and the fractures were fixed with special miniplates and screws. The rats were then divided into four groups as K-14, E-14, K- 28 and E-28. E-14 and E-28 groups were given 60 mg/kg vitamin E diluted in olive oil for 14 and 28 days respectively. K-14 and K-28 groups were given olive oil for 14 and 28 days respectively. Animals in groups K-14 and E-14 were euthanized on the 14th day, groups K-28 and E-28 were euthanized on the 28th day after operation. Stereological analyses were performed. New bone area and connective tissue volumes were measured. Stereological analysis showed that group E-14 and E-28 had significantly more new bone at 14 th and 28 th days compared with control groups. Similarly, group E-14 and E-28 had significantly more new connective tissue at 14 th and 28 th days compared with control groups. In conclusion, orally administered vitamin E enhances early bone regeneration on mandibular fracture in rats. It is necessary to investigate the effect of vitamin E on fracture healing in osteoporotic patients and further investigation is needed to use it in clinical practice.