Comparison of effects of deep friction massage and Mills manipulation on patients with lateral epicondylitis
Lateral epikondilitli hastalarda derin friksiyon masajı ve Mills manipülasyonun etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 617995
  2. Yazar: SALTUK GAZİ SESİGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; lateral epikondilitli hastalar üzerinde Mills manipülasyonu ve derin friksiyon masajının etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 40 gönüllü (K/E=22/18, 41,50 ±8,49 yaş) çalışmaya dahil edildi. Hastaların boy, kilo, yaş ve cinsiyet bilgilerini içeren formlar dolduruldu. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon yöntemi ile randomize edilerek Derin friksiyon masajı grubu (n=20, K/E=13/7, 42,80 ±9,21 yaş) ve Mills grubu (n=20, K/E=9/11, 40,20±7,73 yaş) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Derin friksiyon masajı (DFM) grubuna dahil edilen hastalara; tendonun uzanış yönüne transvers şekilde olmak üzere 10 dakika boyunca iki seansta bir kez olacak şekilde derin friksiyon masajı yapıldı. Mills grubuna ise her seansta bir kere olmak üzere Mills manipülasyonu uygulandı. Her iki gruba da dirsek eklemi üzerine 100 mikrosaniye atım süresi ve 80 Hz frekansta 20 dakika Transkutanöz Elektrik Sinir Stimülasyonu (TENS) ve 1 MHz frekansta dairesel hareketlerle 5 dakika tedavi edici ultrason (US) uygulaması, 1er dakika ve 3er tekrar fleksiyon ve ekstansiyon yönünde el bileği germe egzersizleri ve serbest ağırlıklarla 10 tekrar – 3 set şeklinde el bileği ekstansör kasları için güçlendirme egzersizleri yapıldı. Uygulamalar bütün hastalar için haftada 5 gün olmak üzere 3 hafta boyunca yapıldı. Bütün hastalar çalışma başlangıcında ve bitiminde ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonel değerlendirme için Duruöz El İndeksi, yaşam kalitesi için Kısa Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi ve kavrama kuvveti ile el bileği eklem hareket açıklıkları ölçümleri alındı. Her iki grupta kavrama kuvveti, fleksiyon ve ekstansiyon açıları, VAS ve Duruöz El İndeksi değerlerinde ve SF-36 anketinin“sosyal işlevsellik”alt başlığı hariç diğer bütün alt başlıklarında tedavi sonrasında tedavi öncesine göre anlamlı iyileşme saptandı. (p0,05) Gruplar iyileşme miktarları açısından kıyaslandığında ise gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. (p>0,05) Çalışmamızın sonucunda lateral epikondilit tedavisinde derin friksiyon masajı ve Mills manipülasyonu metotlarının birbirine üstünlüğü tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of Mills manipulation and deep friction massage on patients with lateral epicondylitis. There are 40 volunteers with lateral epicondylitis (F/M=22/18, 41,50 ±8,49 years) who met the inclusion criteria were included in the study. Structured forms including height, weight, age, and gender of patients were filled out. The patients were randomized by computer assisted randomization method and divided to Deep friction massage group (n = 20, F / M = 13/7, 42,80 ± 9,21 years) and Mills group (n = 20, F / M = 9/11, 40,20 ± 7,73 years). Deep friction massage was performed transversely to the tendon on patients who are in DFM (Deep friction massage) group for 10 minutes every other day. Mills manipulation was performed to the patients who are in Mills group every session. Both groups received TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) on the elbow joint (100 microseconds pulse duration-80Hz - 20 minutes), US (Therapeutic ultrasound) in circular motions (1 MHz - 5 minutes), additionally wrist stretching exercises (in the direction of flexion and extension for 1 minute- 3 repetitions) and strengthening exercises (10 repetitions-3 sets with free weights) were performed for the wrist extensor muscles. The treatments were performed for 3 weeks, 5 days per week for all patients. All patients were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS) for pain assessment, Duruöz Hand Index (DHI) for functional assessment and Short Form-36 (SF-36) for quality of life assessment, besides grip strength and wrist joint range of motion measurements were taken at the beginning and end of the study. In both groups, significant improvement was observed in grip strength, wrist joint ranges, VAS and Duruöz Hand Index measurements and all subscales except the“social functioning”subscale of SF-36 questionnaire after the treatment. (p0,05) When the groups were compared for the amount of improvement, any significant difference was not observed between the groups. (p>0,05) As a result of this study, it was not found any superiority between deep friction massage and Mills manipulation methods on lateral epicondylitis treatment.