Lavanta yağı aromaterapisinin acil servis sağlık çalışanlarında kalabalıklaşmayla ilişkili anksiyete düzeyi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of lavender oil aromatherapy on the level of anxiety relating to overcrowding in emergency department health care workers
  1. Tez No: 617996
  2. Yazar: PERİHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, lavanta yağı aromaterapisinin acil servis sağlık çalışanlarında kalabalıklaşmayla ilişkili anksiyete düzeyi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmada veriler, Kasım 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında, Trabzon ilinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi Acil servisinde toplandı. Çalışmaya 35 acil servis sağlık çalışanı dahil edildi. Veriler“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”nin (State-Trait Anxiety Inventory-STAI) durumluk anksiyete ölçen bölümü,“Ulusal Acil Servisler Kalabalıklaşma Çalışması (National Emergency Departments Overcrowding Study: NEDOCS)”ölçeği ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“Acil Servis Sağlık Çalışanlarının Kalabalıklaşma Algısını Değerlendirme Formu”ve“Acil Servis Sağlık Çalışanları Bilgi Formu”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Çalışmada eş zamanlı olarak acil servisteki kalabalıklaşma düzeyi, NEDOCS ile ve acil servis sağlık çalışanlarının kalabalıklaşma algısı Acil Servis Sağlık Çalışanlarının Kalabalıklaşma Algısını Değerlendirme Formu ile ölçüldü. Katılımcılara Acil Servis Sağlık Çalışanlarının Kalabalıklaşma Algısını Değerlendirme Formunda yer alan altı farklı kalabalıklaşma seviyesinin her birinde Durumluk Anksiyete Ölçeği uygulandı. Acil Servis Sağlık Çalışanlarının Kalabalıklaşma Algısını Değerlendirme Formuna göre beşinci düzeyde kalabalıklaşma tespit edildiğinde lavanta yağı aromaterapisi uygulandı. Lavanta yağı aromaterapisi farklı günlerde olmak kaydıyla üç kez tekrarlandı. Aromaterapi öncesinde ve sonrasında acil servis sağlık çalışanlarının anksiyete düzeyi Durumluk Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of lavender oil aromatherapy on the level of anxiety relating to overcrowding in the emergency department health care workers. In the study, data were collected between November 2018-July 2019 in the emergency department of Farabi Hospital, Health Research and Application Center of Karadeniz Technical University in Trabzon. Thirty five emergency health care workers were included in the study. Data were collected by face-to-face interview method using state part of The“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”the“National Emergency Departments Overcrowding Study (NEDOCS) ”scale and“Evaluation Form for Emergency Department Health Care Workers' Crowding Perception”,“Emergency Department Health Workers Information Form”developed by researchers. In the study, the level of crowding in the emergency department was simultaneously measured with NEDOCS and the crowding perception of emergency department health care workers using the Evaluation Form for Emergency Department Health Care Workers' Crowding Perception. The State Anxiety Inventory was administered to the participants in each of the six different crowding levels in the Evaluation Form for Emergency Department Health Care Workers' Crowding Perception. Lavender oil aromatherapy was applied when the fifth level of crowding was detected according to Evaluation Form for Emergency Department Health Care Workers' Crowding Perception. Lavender oil aromatherapy was repeated three times on different days. Before and after aromatherapy, anxiety levels of emergency department health care workers were evaluated using State Anxiety Inventory.