Benzimidazol türevli RU-(II) bileşiklerinin insan meme kanser hücrelerinde antikanser aktivitelerinin araştırılması
Investigation of anticancer activity of benzimidazole derivative RU-(II) complexes against human breast cancer cells
- Tez No: 618069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ŞAHİN BÖLÜKBAŞI, DOÇ. DR. NESLİHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son zamanlarda organometalik bileşiklerin antikanser aktiviteleri ile ilgili çalışmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmada, N-alkilbenzimidazol ligandları (1a-c) ve bu ligandların N-koordine Ru-(II) komplekslerinin (2a-c) MDA-MB-231 ve MCF-7 insan meme kanseri hücrelerine karşı antikanser aktiviteleri araştırıldı. L-929 (fibroblast hücreleri) normal hücreler olarak kullanıldı. Hem ligandların hem de Ru-(II) komplekslerinin antikanser aktiviteleri 24 saat, 48 saat ve 72 saat süreyle MTT (3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2,5-difeniltetrazolyum bromür) analizi ile araştırıldı. Ayrıca ligandların ve komplekslerin MDA-MB-231, MCF-7 insan meme kanseri hücreleri ve L-929 normal hücreleri üzerine apoptotik etkileri DAPI (4,6-diamidino-2 fenilindol) boyamasıyla araştırıldı. Ru-(II) komplekslerinin (2a-c) ligandlarından (1a-c) daha iyi antikanser aktivitesi gösterdiği bulundu. Sonuçlarımız, 2a ve 2b komplekslerinin, meme kanseri hücrelerinde (MDA-MB-231, MCF-7) ve L-929 normal hücrelerinde MTT boyamasında derişim ve zamana bağlı düşüşlere neden olduğunu gösterdi. 2c bileşiği, MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerine ve L-929 normal hücrelerine karşı 500 µM'lik derişim değerinde de antikanser aktivite göstermedi. Veriler, 2a'nın tüm zaman noktalarında MDA-MB-231, MCF-7 insan meme kanseri hücreleri ve L-929 normal hücrelerinde en aktif bileşik olduğunu gösterdi. Komplekslerin IC50 derişimlerinin MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanser hücrelerine uygulanmasının, kromatin yoğunlaşması ve apoptozun indüklendiğini gösteren nükleer parçalanma ile sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, studies on the anticancer activities of organometallic compounds are increasing. In this study, it has been investigated the anticancer activities of N-alkylbenzimidazole ligands (1a-c) and their N-coordinated Ru-(II) complexes (2a-c) against MDA-MB-231 and MCF-7 human breast cancer cells. L-929 (fibroblast cells) were used as normal cells. The anticancer activities of both ligands and Ru-(II) complexes were investigated by MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium bromide) analysis for 24 h, 48 h, and 72 h. We also investigated the apoptotic effect of ligands and complexes on MDA-MB-231, MCF-7 human breast cancer cells and L-929 normal cells via DAPI (4,6-diamidino-2 phenylindole) staining. It was found that the Ru-(II) complexes (2a-c) showed better anticancer activity than their ligands (1a-c). Our results indicated that complexes 2a and 2b caused concentration and time-dependent decreases in MTT staining on breast cancer cells (MDA-MB-231, MCF-7) and, L-929 normal cells. Compound 2c did not display anticancer activity toward MDA-MB-231 breast cancer cells and L-929 normal cell line at a concentration of 500 µM. Data indicated that complex 2a the most active compound on MDA-MB-231, MCF-7 human breast cancer cells and, L-929 normal cells in all time points. It was observed that application at IC50 concentrations of complexes on MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cells resulted in chromatin condensation and nuclear fragmentation indicating the induction of apoptosis.