Isınma sonrası bekleme süresinin yüzme performansına etkisi
The effect of rest time after warn up on swimming performance
  1. Tez No: 618132
  2. Yazar: YÜCEL İNAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışma yüzme müsabakası öncesi yapılan ısınmanın sonrasındaki bekleme süresinin performans üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Samsunda bulunan yüzme kulüplerine lisanslı olarak devam eden ve en az 3 yıl aktif spor (yüzme) yaşantısı olan haftada en az 4 gün antrenman yapan 18 erkek yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular araştırmacılar tarafından hazırlanan kara ısınması ve su içi ısınması yaptıktan sonra farklı günlerde 10dk, 20dk, 30dk veya 40dk dinlendirilerek, sporcuların rastlantısal şekilde 50m veya 400m yüzme performansları ölçülmüştür. Her sporcu farklı günlerde olmak üzere toplam 8 kez teste tabi tutulmuştur. Ölçümler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinda Friedman testi ve Wilcoxon işaret sıra sayıları testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of rest time on the performance after swimming. Material and Method: 18 male swimmers were attented voluntarily to this study, who have been swimming in Samsun's swimming teams, active for at least 3 years, does training at least 4 times in a week. After completing the land and in-water warm ups, which were prepared by the researchers, the performances of the swimmers were noted in random days by resting the swimmers for 10,20,30, or 40 minutes in 50 or 400 meter races. In seperate days each swimmer took his part in test 8 times. The measurements were taken in Ondokuz Mayıs University's Olympic Swimming Pool. In the statical analysis Friedman test and Wilcoxon's sing sequence numbers tests were used.