Çanakkale cephesinde askeri suçlar ve adli vakalar
Military crimes and criminal cases at Çanakkale front
  1. Tez No: 618133
  2. Yazar: DUYGU ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarih boyunca yeryüzünde meydana gelen savaşlar suç ve adli vaka kavramlarının doğmasına da yol açmıştır. Çok çeşitli türleri bulunan bu kavramın bu tezdeki ana konusu askeri suçlar ve adli vakalardır,. Türk savaş tarihinde kahramanlık örneği olan Çanakkale Cephesinde dahi birtakım askeri suçlara rastlanılması ise askeri başarılar sağlansa dahi suçların düşük oranlı da olsa yaşanabileceğinin bir kanıtıdır. Suçlardan bireyler sorumlu tutulabilir sebeplerde bireylere göre ele alınabilir. Ancak askeri suçlarda tek sorumlu birey değildir nitekim Çanakkale Cephesi'nde yaşanan askeri suçlar Osmanlı Devleti'nin zorunlu askerlik sistemini uygulamadaki hatalarına, dış siyasetteki yanlışlarına, seferberlik sürecindeki hatalı uygulamalarıyla bağdaştırılmalıdır. Özellikle de zorunlu askerlik sisteminde toplumsal eşitsizlik meydana getirmek, seferberlik döneminde, silah altına alınan vatandaşı sivil hayattan kopararak süresiz şekilde çokta normal olmayan şartlarda cepheye mahkum etmek, eldeki tüm nüfusu cepheye sevk ederek, geride kalan başta asker aileleri olmak üzere tüm insanları mağdur etmek, müttefiklik görüşmelerinde kendi çıkarlarınızın tamamen dışında bir anlayış ile hareket ederek vatandaşın hakkını göz ardı etmek sizin adınıza savaşacak her bireyin suç potansiyelinde olması sonucunu doğurmaktadır. Askeri suçlar dışında sahip olduğu askeri sıfata bakmaksızın toplum içinde, adam öldürme, yaralama, kadına şiddet gösterme, umumhanelere takılma, umumi yerlerde toplum huzurunu bozma gibi fiiller gerçekleştiren askeri rütbeli şahısların bulunduğu belirtilmelidir. İlaveten yapılan ceraim cetvelleri vasıtasıyla sivil suçlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, warfare on the earth has led to the emergence of the concepts of crime and judicial cases. This concept of this concept, which has a wide variety of genres, is the main subject of military crimes and judicial cases. The encounter of some military crimes even in the Dardanelles, the example of heroism in the Turkish war history, is proof that even if military successes are provided, crimes can be experienced at low rates. Individuals can be held accountable for crimes and can be handled according to the reasons. However, military crimes committed at the Dardanelles front must be reconciled to the mistakes of the Ottoman State in applying the compulsory military system, to the mistakes in foreign policy, and to its faulty practices during the mobilization process. Especially in order to bring social inequality in the system of compulsory military service, in order to victimize all the people, especially the military families, which are left behind by sending the entire population to the front, condemning the citizen under the arms during the campaign period, ignoring the right of the citizen by acting with an understanding completely outside of your own interests, your name leads to the possibility that every individual who will fight will be a criminal potential. Apart from military crimes, it should be noted that there are military rank-minded persons in the society, regardless of their military background, who commit acts such as murder, wounding, violence against women, hanging on public places and breaking public peace in public places. In addition, civilian crimes have been identified