İzole büyüme hormon eksikliği tanılı hastalarda büyüme hormon tedavisinin hematolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of growth hormone threatment in patients with isolated growth hormone deficiency on hematological parameters
  1. Tez No: 618219
  2. Yazar: DERYA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Büyüme hormonu (BH) ve insülin benzeri büyüme faktör-1 (IGF-1)'in özellikle eritrositer seri üzerine doğrudan ve dolaylı bir kısım etkilerinin olduğuna dair az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda İzole büyüme hormon eksikliği (İBHE) olan hastalarda kullanılan BH tedavisinin hematolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2013-2019 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde İBHE tanısı konularak en az iki yıl BH tedavisi alan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyetleri, BH tedavisi öncesi ve tedavi sonrası; boy, boy SDS, kilo, kilo SDS, IGF-1, yıllık büyüme hızları ve tam kan sayımı parametrelerindeki değişiklikler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: A small number of studies were reported regarding the direct and indirect effects of Growth Hormone (GH) and Insulin-Like Growth Factor-1 (IGF-1) especially on the erythrocyte series. In the present study, the purpose was to examine the effects of GH treatment (GHT) used in patients with Isolated Growth Hormone Deficiency (GHD) on hematological parameters. Material and Method: The records of the patients who were diagnosed with Isolated Growth in our hospital's Pediatric Endocrinology Clinic and who received GHT for at least two years between 2013 and 2019 were retrospectively examined in the study. The genders of the patients, and their height, height SDS, weight, weight SDS, IGF-1, annual growth rates, and changes in full blood count parameters before and after the GHT were recorded.