Mekanik ventilasyon uygulanan hastalara dinletilen müziğin ağrı, nabız, kan basıncı ve oksijen satürasyonuna etkisi
The effect of music on pain, pulse, blood pressure and oxygen saturation of patients applied mechanical ventilation
  1. Tez No: 618285
  2. Yazar: ECE BELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma müziğin, yoğun bakımda yatan ve mekanik ventilasyon uygulanan hastaların nabzına, sistolik ve diyastolik kan basıncına, satürasyonuna ve ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmaya dahiI edilecek hasta sayısı yapılan power analizi ile 68 (34 müdahale grubu-34 kontrol grubu) olarak belirlendi. Araştırma öncesi etik kuruldan, çalışmanın yapılacağı kurumdan, hastalardan ve yakınlarından gerekli izinler alındı. Veriler soru formu, fizyolojik parametrelerin kayıt edildiği form ve Davranışsal Ağrı Skalası ile toplandı. Müdahale grubuna günde iki kez, 60'ar dakika süreyle, toplam üç gün boyunca, sabahları Rast makamı (enstrumantel), akşamları ise Hüseyni makamı (enstrumantel) dinletildi. Müzik dinletilirken her hastaya özel kulaklık kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda müdahale grubundaki hastaların nabız ve kan basıncı değerlerinin birinci, ikinci ve üçüncü günde değişmediği ancak gün içinde 30. ve 60. dakikalarda 0. dakikaya göre azaldığı; ağrı değerlerinin ise birinci, ikinci ve üçüncü gün sabah, akşam ve gün içerisinde 30. ve 60. dakikalarda 0. dakikaya göre azaldığı tespit edildi. Hem müdahale hem de kontrol grubunda oksijen satürasyon değerlerinin bütün ölçümlerde değişiklik göstermediği belirlendi. Müziğin dinletilme süresi uzadıkça nabız, kan basıncı ve ağrı düzeylerinin olumlu etkilendiği ve bu nedenle müziğin gün içinde uzun süreli dinletilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of music on the pulse, systolic and diastolic blood pressure, saturation and pain of patients who were hospitalized in the intensive care unit and applied mechanical ventilation. The number of patients to be included in the study was determined as 68 by power analysis (34 intervention group-34 control group). Necessary permissions were obtained from the ethics committee, the institution where the study will be conducted, the patients and the relatives of the patients before the research. The data used in the study were collected using questionnaire form, vital findings record form, and Behavioral Pain Scale. The study was performed twice a day, for 60 minutes and for a total of three days, with a special headset for each patient. The Rast makam (instrumental) was listened in the morning and the Hüseyni makam (instrumental) in the evening. As a result of the evaluation of the data, the pulse in the intervention group and blood pressure values did not change on the 1st, 2nd, 3rd day, but decreased during the 30th and 60th minutes during the day compared to the 0th minute. It was found that the patients in the intervention group decreased pain values in the morning, evening and 30th and 60th minutes of the first, second and third days compared to the 0th minute. It was determined that oxygen saturation values did not change in all measurements in both intervention and control groups. According to the results of the study, as the duration of the music increases during the day, it is determined that the pulse, blood pressure and pain levels are positively affected, and longer music should be played during the day.