Servikal omurga dizilimi ile spinal dejenerasyon ilişkisi
Relationship between cervical spinal alignment and degeneration
  1. Tez No: 618295
  2. Yazar: ALİ KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç:Servikal sagital dizilimin değerlendirilmesinde hangi parametrelerin klinik önemli olduğu bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı servikal omurga dizilimi ile spinal dejenerasyon arasındaki ilişkiyi araştırmak ve olası neden sonuç bağlantısını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem:Hastane radyoloji veritabanında 2014-2019 yılları arasında eşzamanlı servikal grafi ve manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) olan hastalar tarandı. Omurgayı etkileyen travma/ cerrahi, malignite, enfeksiyon, inflamatuar hastalık ve konjenital anomalisi olanlar veya yetersiz çekim yapılmış olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Grafilerde; servikal lordoz açısı (SLA), sagital vertikal aks (SVA), torakal 1 eğim açısı (T1EA), torasik giriş açısı (TGA), boyun, servikal ve kranial tilt ölçümleri yapıldı. MRG sagital kesitlerinde 6 servikal segmentte intervertebral disk dejenerasyonu değerlendirildi ve protrüzyon miktarları ölçüldü. Hastalar disk dejenerasyon seviyelerine göre iki gruba ayrıldılar ve Pfirmann sınıflamasında herhangi bir seyiyede Evre IV veya V dejenerasyonu olanlar ileri dejenerasyon kabul edildi (Grup 2). Bulgular:Taranan 745 hastadan, 45,05±11,8 (18-65) yaş ortalamasına sahip 212 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %52,8'i Grup 2'de yer almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective:It is not known which parameters are important in the evaluation of cervical sagittal alignment. The aim of this study was to investigate the relationship between cervical spinal alignment and degeneration and to reveal possible causal link. Material-Method:Hospital radiologic database was screened for patients who had simultaneous cervical radiography and cervical magnetic resonance imaging (MRI) between 2014- 2019. Patients who had trauma/surgery, malignancy, infection, inflammatory disease, congenital anomaly or insufficient quality radiographies were excluded. Cervical lordosis angle (CLA), sagittal vertical axis (SVA), thoracic 1 slope (T1S), thoracic inlet angle (TIA), neck, cervical and cranial tilt measurements were performed. On sagittal MRI planes; degeneration was evaluated in six cervical segments and the amount of protrusions were measured.Patients were divided into two groups; those having Grade IV or V degeneration at any level in the Pfirmann classification were accepted to have severe degeneration (Group 2). Results:Out of 745 patients, 212 patients with a mean age of 45.05 ± 11.8 (18-65) years were included in the study. 52.8% of the patients were in Group 2.