Emekli bireylerde kronik hastalık düzeylerinin fiziksel aktivite, düşme ve denge üzerine etkisi
The effect of chronic disease levels on physical activity, falls andbalance in retired individuals
  1. Tez No: 618294
  2. Yazar: GİZEM YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada emekli bireylerde kronik hastalık düzeylerinin fiziksel aktivite, düşme ve denge üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya Türkiye Emekliler Derneği'nin Karabük Şubesine üye olan 60 yaş üstü, Mini Mental Durum Test'inden 24 ve üstünde puan alan toplam 80 birey dahil edildi. Çalışmadaki bireylerin yaş aralığı 60-81 idi. Bireylerin kişisel bilgileri, ağrı, yorgunluk durumları, kişisel sağlık algıları, komorbidite düzeyleri, el kavrama kuvvetleri, düşme sıklıkları, düşme korkuları, fiziksel aktivite düzeyleri, denge ve yürüme bozuklukları, fonksiyonel durumları ve depresyon düzeyleri incelendi. Değerlendirmeler de Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği, Tinetti Denge ve Yürüme Testi kullanıldı. Bireyler Modifiye Charlson Komorbidite İndeksinden aldıkları puana göre düşük (0-3), orta (4-5) ve yüksek (6-7) komorbidite düzeyi olmak üzere 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of chronic disease levels on physical activity, falls and balance in retired individuals. A total of 80 individuals over 60 years of age who were members of the Türkiye Emekliler Derneği Karabük Branch and scored 24 or more from the Mini Mental State Test were included in the study. The age range of the individuals in the study was 60-81. Individual' s personal information, pain, fatigue, personal health perceptions, comorbidity levels, hand grip strength, falling frequency, falling fears, physical activity levels, balance and walking disorders, functional status and depression levels were examined. Modified Charlson Comorbidity Index, Tinetti Fall Efficacy Scale, Physical Activity Scale for the Elderly, Tinetti Balance and Gait Test were used in the evaluations. Individuals were divided into 3 groups as low (0-3), medium (4-5) and high (6-7) comorbidity level according to the score they got from the Modified Charlson Comorbidity Index.