Local geoid modelling in the İzmir metropolitan area using various global geopotential models and different interpolation techniques
İzmir metropolitan alanda çeşitli jeopotansiyel modeller ve enterpolasyon teknikleri kullanarak lokal jeoit modelleme
  1. Tez No: 618450
  2. Yazar: SEMİH SAATÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yükseklik genel anlamda; uzay boşluğundaki iki nokta arasındaki normalin düşey düzlemdeki sayısal değeri olarak tanımlanabilir. Bu sayısal değer yerküre söz konusu olduğunda bir çok dinamiğe bağlı hale gelir. Yerkürenin fiziksel, jeopotansiyel, kütlesel özellikleri dikkate alındığında bir çok yükseklik çeşidi ortaya çıkar. Bu yükseklikler jeodezik ölçüm ve buna bağlı olan her türlü bilimsel ve teknik çalışmada kullanılmaktadır. Matematiksel olarak tanımlanamayan, maddesel olarak düzgün dağılım göstermeyen yerküre üzerinde yükseklik tanımlaması yapabilmek için etki eden bütün faktörleri dikkate almak gerekir. Sonuç olarak elde edilen verilerin anlamlı olabilmesi için kullanma amacına bağlı değişkenlerin etkilerinden arındırılmış olması gereklidir. Pratikte kullanılan yükseklik bilgisine ulaşmak için nivelman ölçüsü gereklidir. Doğruluğu test edilmiş düşey yer kontrol noktalarına bağlı bir nivelman ölçümünün kontrolü, yine o noktalardan yapılacak kontrol ölçümü ile sağlanabilir. Uydu konumlama sistemleri yatay ve düşey konum belirleme çalışmalarında pratik, kolay kontrol sağlayan, kolay ulaşılır bir alternatif haline gelmiştir. Yersel ölçümlerle karşılaştırıldığında zaman ve emek tasarrufu sağlarken, aynı zamanda kolay kontrol edilebilmesi ile de vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. İşte bu küresel konumlama sistemleri ile elde edilen yükseklik sistemleri ile nivelman yöntemi ile elde edilen yükseklik sistemleri arasında sistemsel bir farklılık bulunmaktadır. Nivelman yöntemi ile elde edilen yükseklik sistemini küresel konumlama sisteminden elde edebilmek için aradaki farkın modellenmesi gerekir. İhtiyaç duyulan modellerin yerkürenin fiziksel kondisyonuna göre çeşitlendirilmesi gerekir. Yüksek doğruluk sağlamak için ihtiyaca uygun üretilen modelle kısa sürede ihtiyaca cevap vererek çalışmalarda büyük kolaylık sağlar. Jeoit ondülasyonu olarak adlandırılan bu fark modellerinin hangi koşullarda üretildiği, hangi değişkenlere bağlı olduğu ve nasıl kullanıldığı bu çalışmada özetlenmiştir. Üretilen jeoit modelinin kapsadığı alanın her bir noktasında yükseklik sistemleri arasındaki fark tanımlanabilir. İstenen noktadaki farkın hesaplanması için çeşitli matematiksel modeller geliştirilmiştir. Bu tekniğe enterpolasyon adı verilir. Her bir matematiksel model çalışma alanının büyüklüğüne, özelliklerine göre farklı sonuçlar verebilir. Çeşitli güven testlerine tabi tutularak kabul edilen sonuçlar arasındaki farktan o çalışma alanına ait en uygun tekniğe karar verilebilir.
Özet (Çeviri)
Generally, height is the numerical value of the line between two points in space on the vertical plane. This numerical value becomes dependent on many dynamics when it comes to the Earth. Heights have many types about physical, geopotential and mass characteristics of the Earth. These heights are used in geodetic measurements and all related scientific and technical studies. Definition of height mathematically must be considered with all factors that affected. As a result, the data must be cleared from the variables effects. Leveling is a technical way to reach height information used in practice. Leveling accuracy depends on the accuracy of the points used. Satellite positioning systems have become an easy-to-reach alternative for horizontal and vertical positioning. Compared with local measurements, this method saves time, work and it has become preferable method with easy control. There is a systematic difference between the height systems global positioning systems and leveling method. This difference can be modeled. This difference model must be harmonious with earth surface at every point. Produced high accuracy model provide ease and speed in studies. In this study, geodetic undulations are summarized with used difference models and usage patterns. The difference between height systems at each point can be defined of the geoid model. Various mathematical models have been developed to calculate the difference at desired point. This technique is called interpolation. Each mathematical model can give different results depending on the size and characteristics of the study area. The most appropriate technique can be decided by various trust tests.