Polivinil klorür nanoliflerde çinko nitrat'ın düşük sıcaklıkta ısıl işlemle kısmi olarak diğer çinko bileşiklerine dönüşümü ve optik özelliklerinin incelenmesi
Partially transformation of zinc nitrat to zinc compounds on polyvinyl chloride nanofibers at low temperature heat treatment and investigation of the products optical properties
  1. Tez No: 618471
  2. Yazar: YEZDAN İREM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çinko bileşikleri fotoaktif malzemeler olup polimerler başta olmak üzere birçok malzemenin içerisine katılarak malzemelerin optik özelliklerini farklılaştırabilmektedirler. Çinko bileşiklerinin üretilen polimer nanolifin her bölgesinde bulunmasını sağlamak amacıyla çinko nitrat (ÇN) prekürsor polivinil klorür (PVC) ile birlikte dimetilformamid/tetrahidrofuran (DMF/THF) karışım çözücüsü içerisinde çözdürülerek elektro çekim metoduyla PVC/ÇN kompozit nanolifler üretilmiştir. Nanolifler önce sulu NaOH çözeltisiyle işlem, ardından 80oC de bir saat fırınlanarak PVC nanoliflerdeki ÇN'ın diğer çinko bileşiklerine dönüştürülmesi sağlanmıştır. Nanolifler morfolojik, kimyasal, kristal yapı, termal ve optik özellikler bakımından incelenmiştir. Prekürsor PVC/ÇN nanoliflerdeki ÇN oranına bağlı olarak termal işlem sonrası nanoliflerde transmitans değerlerinde artma gözlemlenirken reflektans değerlerinde azalma gözlemlenmiştir. Üretilen ince nanolifler ve nanolif kaplı yüzeyler içerisindeki çinko bileşeni miktarına bağlı olarak ışık geçişinin kontrollü olması istenen perdelik kumaşların kaplanmasında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Zinc compounds are photoactive material and they are incorporated into the material to differentiate the optical properties of the material. Polyvinyl chloride/zinc nitrate (PVC/ÇN) composite precursor nanofibers were produced by electrospinning by dissolving PVC and ÇN in dimethylformamide/tetrahydrofuran (DMF/THF) solvent mixture and electrospinning the solution. As-spun nanofibers were treated with aqueous NaOH and then stayed at 80°C for one hour to partially convert ÇN to zinc compounds in/on the PVC nanofibers. Nanofibers have been investigated in terms of morphological, chemical, crystalline structure, thermal and optical properties. An increase in transmittance values was observed at the nanofibers after thermal treatment due to the ratio of ÇN in the precursor PVC/ÇN nanofibers, and a decrease in reflectance values was observed. The produced fine nanofibers and nanofiber coated surfaces could be potentially used to coat drapery fabrics where controllable light transmission is required.